Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

13. februára 2006

Zisk pekární klesol za tri kvartály medziročne o 28 %



Podniky pekárenského priemyslu ukončili prvých deväť mesiacov minulého roka s hrubým ziskom vo výške 67 mil. Sk, čo je v porovnaní s rovnakým obdobím predchádzajúceho roka o 28 % menej. Celý ...



Zdieľať

BRATISLAVA 13. februára (WN/SITA) - Podniky pekárenského priemyslu ukončili prvých deväť mesiacov minulého roka s hrubým ziskom vo výške 67 mil. Sk, čo je v porovnaní s rovnakým obdobím predchádzajúceho roka o 28 % menej. Celý rok 2005 pritom ukončí pekárenský priemysel pravdepodobne so stratou. Uviedol to po minulotýždňovom valnom zhromaždení Podnikateľského zväzu pekárov, cestovinárov a cukrárov (PZPCC) SR výkonný riaditeľ zväzu Demeter Semančák. Ako ďalej tlačovú agentúru SITA informoval, tržby v pekárenstve klesli za deväť mesiacov v medziročnom porovnaní o 1,7 % na vlaňajších 5 mld. Sk. Pokles tržieb pritom podniky zaznamenali napriek tomu, že ich výnosy vzrástli. "Je to spôsobené rastúcimi nákladmi a tlakom obchodných reťazcov," skonštatoval. D. Semančák.

"Rentabilita pekárenských spoločností sa pohybuje len na úrovni 1 až 1,5 %, čo je veľmi málo na to, aby spoločnosti investovali do modernizácie a ďalšieho rozvoja," skonštatoval Semančák. Ďalší negatívny vplyv na pekárenský priemysel má aj skutočnosť, že tento potravinársky odbor nemá žiadne možnosti čerpania zdrojov zo štrukturálnych fondov Európskej únie (EÚ). Tým, že nenadväzuje priamo na prvovýrobu, dostupnosť týchto zdrojov je pre nich nulová. Určitým prínosom v tomto smere bol výnos ministerstva pôdohospodárstva o podpore pekárenského priemyslu, a to vo výške 6 % z nákladov na jeden projekt v roku 2004. V minulom roku to bolo už len 4,1 % na jeden projekt. Podľa Semančáka je to však v porovnaní s podporou z EÚ, ktorá predstavuje v iných odvetviach agropotravinárskeho priemyslu 40 %, príliš malá až takmer žiadna podpora. Pekárenský priemysel pritom patrí v potravinárstve medzi najväčších zamestnávateľov. V tomto segmente pracuje v priemere 8 tis. pracovníkov, ich priemerná mesačná mzda sa však pohybuje len na úrovni 11 712 Sk. V porovnaní so mzdou v potravinárskom priemysle SR je to o 27,7 % menej a o 32,6 % menej ako je priemer v celom priemysle.

Podľa PZPCC pekárne nemôžu zotrvať v tejto nepriaznivej ekonomickej situácii, preto rokujú s reťazcami a postupnom zvyšovaní cien. Už v decembri sa im podarilo vyjednať prvé zvýšenie cien pekárenských výrobkov o 7 %. Od januára zvýšili ceny v priemere približne o ďalších 7 až 10 %, v závislosti od regiónu. Ďalšie zvýšenie plánujú v apríli tohto roka. Pekárne museli zvýšením cien reagovať na neustále sa zvyšujúce náklady. V predchádzajúcich rokoch pritom ceny ich produktov stagnovali práve v dôsledku silného tlaku obchodných reťazcov. Pekárenský priemysel sa tak prepadával do straty. Produkcia pekárenských podnikov združených v PZPCC predstavuje približne 80 % z celkovej pekárenskej výroby na Slovensku.

FOTO:SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Zastúpenie ČEZ v SR bude aj vyhľadávať investičné príležitosti
<< predchádzajúci článok
Uhynutá labuť v Belgicku vyvolala obavy z vtáčej chrípky