Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

11. januára 2017

ŽITŇANSKÁ: Pôrodné asistentky by mali mať pri rodičkách viac právomocíPôrodné asistentky by mohli poskytovať rodičkám starostlivosť pred aj po pôrode, pričom by to mali hradené z verejného zdravotného poistenia. S týmto návrhom dnes ...Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP
Bratislava 11. januára (TASR) - Pôrodné asistentky by mohli poskytovať rodičkám starostlivosť pred aj po pôrode, pričom by to mali hradené z verejného zdravotného poistenia. S týmto návrhom dnes ministra zdravotníctva Tomáša Druckera (nominant Smeru-SD) oslovila europoslankyňa Jana Žitňanská (NOVA). Nechce tým nahradiť gynekológov či pediatrov. Takáto starostlivosť môže podľa prispieť k zvýšenej individuálnej starostlivosti.


Drucker má záujem sestrám a pôrodným asistentkám posilniť kompetencie, a to aj v oblasti domáceho ošetrovateľstva. Hovoril o tom v utorok (10. 1.). Rezort im chce napríklad umožniť, aby mohli predpisovať niektoré zdravotnícke pomôcky, ktoré doteraz nemohli. "V každej z krajín Európskej únie majú pôrodné asistentky možnosť vykonávať samostatnú prax po splnení podmienok v plnom rozsahu, zdravotné poisťovne im ju aj plnom rozsahu preplácajú," uviedla Žitňanská.

Rovnako ako pôrodné asistentky v EÚ, aj pôrodná asistentka na Slovensku vykonáva regulované povolanie. Pôrodná asistentka poskytuje starostlivosť v pôrodnej asistencii v ambulantnej starostlivosti, ústavnej starostlivosti, ale aj v prirodzenom sociálnom prostredí ženy. "Naše pôrodné asistentky v praxi len ťažko nanovo získavajú postavenie samostatných poskytovateľov zdravotnej starostlivosti," povedala europoslankyňa.

Legislatívne normy v súčasnosti umožňujú pôrodnej asistentke odvádzať fyziologický pôrod v zdravotníckom zariadení ústavnej starostlivosti, umožňujú žene slobodný výber zariadenia, v ktorom porodí svoje dieťa a slobodný výber lekára alebo pôrodnej asistentky, ktorí ju budú pri pôrode sprevádzať a dohliadať na jeho priebeh.

"Absentuje však autonómia v povolaní pri samostatnom poskytovaní starostlivosti o tehotnú ženu s fyziologickou graviditou a návštevná služba v šestonedelí," povedala Žitňanská. Za poradňu by bol podľa nej aj naďalej zodpovedný gynekológ. Ten by mal podľa europoslankyne riešiť rodičku aj v prípade vzniku vážnejších problémov.

Zdravotnú starostlivosť pod názvom pôrodná asistencia uhrádza i jedna z troch zdravotných poisťovní na Slovensku. V rámci prenatálnej a postnatálnej starostlivosti má zazmluvnených 13 licencovaných pôrodných asistentiek v rôznych regiónoch Slovenska.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Žiaci bánovskej SOŠ mali počas praxe v dielňach osem stupňov Celzia
<< predchádzajúci článok
Nemecká vláda odobrila viac vojakov v Mali aj predĺženie misie v Iraku

ŽITŇANSKÁ: Pôrodné asistentky by mali mať pri rodičkách viac právomocí - diskusné fórum čitateľov