Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

20. júna 2015

Živelná Francoise Saganová spôsobila prvým románom škandál



Francoise Saganová.



Zdieľať
Francoise Saganová. Foto: TASR/AP
Cajarc/Bratislava 20. júna (TASR) - Francúzska spisovateľka Francoise Saganová, autorka mnohých románov ako napríklad Dobrý deň, smútok, Čarovné oblaky alebo Zrkadlo, by sa v nedeľu 21. júna dožila 80 rokov.


Francoise Saganová, vlastným menom Quoirezová, sa narodila 21. júna 1935 v obci Cajarc vo Francúzsku.

Slávu si vydobyla už v mladom veku – nemala ešte ani 20 rokov, keď jej román Dobrý deň smútok vyvolal škandál. Stala sa legendou, no skorý úspech ju priviedol k alkoholu, drogám a nešťastným vzťahom.

Na jar 1954 dcéra priemyselníka, roztržitá študentka prípravného kurzu na vysokú školu, vložila do poštovej schránky vydavateľovi René Julliardovi rukopis o študentke, ktorá premyslene zničí vzťah dvoch ľudí, ktorý by pre ňu a aj jej otca mohol znamenať šťastie. Napísala ho za 32 dní v kaviarňach na parížskom bulvári Saint-Michel vo Francúzsku. O niekoľko mesiacov neskôr dielko vletelo ako bomba do literárneho sveta. Dobrý deň smútok vydali v prvom náklade 3000 výtlačkov, o rok sa ich predalo už 850.000 kusov. Kniha sa stala manifestom beznádejnej generácie, jej autorka vzorom, ako sa oslobodiť od mravov.

Od polovice 20. storočia bola pre jednu celú generáciu Francúzov symbolom krehkej, veselej a bystrej ženy, ktorá dávala lekcie o slobode v ženskom poňatí – v nezávislosti správania, obliekania, vo vyjadrovaní a v písaní. Stala sa prototypom rebelky, ktorú ovplyvnil džez a existencializmus. Neskôr mala problémy s drogami, rada si užívala život a rozhadzovala peniaze. Písala, aby sa uživila, zomrela takmer chudobná. Čelila súdnym procesom, poslednému ešte dva roky pred smrťou v roku 2002, keď dostala podmienečný trest za daňový únik.

"Autentické, úplne pravdivé, prirodzený talent, rovnako poéma ako román, nijaký falošný tón", hýrila pochvalami kritika, ozývali sa však aj odsudzujúce hlasy. Napriek tomu prvý román vyniesol Saganovej cenu kritiky. Slovenskí čitatelia si mohli tento román prvý raz prečítať už v roku 1958. Z jej ďalšej tvorby na Slovensku preložili napríklad životopisný román Sarah Bernhardtová, v roku 2006 vyšla kniha, ktorá nesie názov jej dvoch románov: Trochu slnka v studenej vode, Zázračné oblaky.

Mondénne a umelecké prostredie, milostné vzťahy, duchovné dezilúzie časti povojnovej generácie, neveriacej v nič, opustenosť, nepochopenie medzi mužom a ženou boli témami i ďalších románov a poviedok francúzskej prozaičky a dramatičky, napríklad Máte rada Brahmsa..., Hodvábne oči, Zrkadlo a iných, tiež divadelných hier Zámok vo Švédsku, Niekedy aj husle.

Viedenský týždenník News zaradil v roku 1999 Saganovej literárnu prvotinu Dobrý deň smútok medzi TOP 100, teda 100 najvýznamnejších románov storočia. V jej pozostalosti však ostala dvadsiatka románov, novely, desiatka divadelných hier, mnohé z nich sfilmované, texty piesní. Len vo Francúzsku sa predalo 30 miliónov jej kníh, ktoré boli preložené do 15 jazykov.

Francoise Saganová zomrela 24. septembra 2004 vo veku 69 rokov vo francúzskom Honfleure, po živote naplnenom najprv slávou, neskôr poznačenom mnohými problémami. Na jej pohrebe sa zišla svetová umelecká elita.

V roku 2008 sa búrlivý život francúzskej spisovateľky stal námetom filmu s názvom Sagan: Un charmant petit monstre (Nehanebné lásky Francoise Sagan) v titulnej úlohe s herečkou Sylviou Testudovou.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Ján Ďuriš: S digitalizáciou sa skončí jedna éra kinematografie
<< predchádzajúci článok
GEISLEROVÁ: Trojan mal Hercovu misiu o rok skôr, ale som mu v pätách