Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

06. novembra 2007

Živelná klávesová virtuózka Hiromi so svojím konceptom času



Jazzová klaviristka Hiromi Uehara sa predstaví slovenskému publiku v bratislavskej Estrádnej hale PKO 9. novembra v rámci Jazz Clubu 19 aj s trojicou - Tony Grey (basgitara), John Shannon (gitara) a Martin ...



Zdieľať

BRATISLAVA 6. novembra (WN/PR) - Jazzová klaviristka Hiromi Uehara sa predstaví slovenskému publiku v bratislavskej Estrádnej hale PKO 9. novembra v rámci Jazz Clubu 19 aj s trojicou - Tony Grey (basgitara), John Shannon (gitara) a Martin Valihora (bicie). Aj tentokrát sa fanúšikovia môžu tešiť na koláž rocku, funku, jazzu, punku a akustickej sily. Hiromi sa s Valihorom a Greyom spoznala na prestížnej hudobnej univerzite Berklee v Bostone, kde štúdium ukončila v roku 2003. Vtedy vydala aj svoj debutový sólový album Another Mind. Ďalší album Brain vydala o rok neskôr a v roku 2005 uzrel svetlo sveta Spiral. Tento rok svojich fanúšikov potešila novinkou Time Control.

Novej náhravke s názvom Time Control vydanej 27. marca 2007 dominuje téma nepolapiteľnosti času. Skutočnosť, že je jednohlasne chválený kritikmi a obľubený fanúšikmi na oboch brehoch Pacifiku, dokazuje fakt, že jej nespochybniteľný talent sa naďalej rozvíja a rastie. „K napísaniu týchto skladieb ma inšpiroval môj život, pretože je riadne hektický,“ vraví. „Pravidelne trpím pásmovou chorobou a zdá sa, že som vždy v nejakom inom časovom pásme. Na letisku mávam viac času premýšlať o sebe a často sa pýtam samej seba: Kontrolujem sa svoj čas ja alebo on kontroluje mňa? Prečo sa mi zdajú niektoré dni kratšie ako tie ostatné?“

Time Control je tiež albumom vyzretej kapely na vrchole svojej tvorby. Bol nahrávaný v Blackbird Studios v Nashville v októbri 2006 skupinou Sonicbloom, ktorú tvoria britský basgitarista Tony Grey a slovenský bubeník Martin Valihora. Výbušnejší zvuk dodal nahrávke David “Fuze” Fiuczynski, legendárny jazz-rockový gitarista Screaming Headless Torsos, KIF, Lunar Crash a Black Cherry Acid.

„Tony a Martin sú úžasní hudobníci“ hovorí Hiromi. „Rozumejú spôsobu, akým komponujem hudbu a chápu moju predstavu, ako by mala znieť. Chcela som spolupracovať s Davidom Fiuczynskmi, lebo som hľadala niekoho dostatočne silného, kto bol schopný ovplyvniť kapelu. Nechcela som nikoho, kto by len tak zapadol – chcela som nejaký nový bláznivý impulz, niečo čo by výrazne okorenilo našu hudbu. Je veľmi spontánny a nikdy neviete ktorým smerom sa bude uberať.“

Deväť energických pesničiek albumu Time Control, plných sebaedomia a odhodlania, obsahuje všetky náročné a dynamické prvky, ktoré sú charakteristické pre tvorbu Hiromi. Také dobré aké su vystúpenia tejto nadanej mladej klaviristky sú tiež aj jej kompozície a to robí tento album neprehliadnuteľným.

„Vždy keď píšem hudbu, veľa rozmýšľam o inštrumentácii “, vysvetľuje Hiromi. „Pretože gitara aj klavír sú strunové nástroje, býva pre klaviristu ťažké hrať spolu s gitaristom. Takže som chcela byť naozaj opatrná. Pridaním elektrickej gitary sa hudba stala viac rytmickou a hutnejšou. Obkolesením klavíra s rôznymi elektrickými nástrojmi, vrátane klávesov, sa jeho teplý zvuk ešte viac zvýraznil.“

Ovplyvnená takými velikánmi ako Oscar Peterson, Ahmad Jamal a Chick Corea má Hiromi jazzové korene, no zároveň objavuje svet nových nápadov prelínaním hraníc popu, rocku, klasiky, avantgardy a iných žánrov.

Narodená v japonskej Shizuoke v roku 1979, Hiromi začala objavovať svet jazzu ako šesťročná, kedy si prvýkrát sadla za klavír a za rok sa stala žiačkou Yamaha School of Music. Progresívny prístup tejto školy umožňuje vniesť do hudobného tréningu aj vlastné emócie a taktiež zvládnutie technických aspektov komponovania a koncertovania. Vo veku štrnástich rokov sa dostala do Československa a hrala s Českou filharmóniou. O tri roky neskôr ju pozval k spolupráci legendárny klavirista Chick Corea. V roku 1999 začala študovať v USA na Berklee College of Music v Bostone.

Prvýkrát na seba upozornila v rolu 2003, kedy jej vyšel debutový album Another Mind produkovaný Ahmadom Jamalom. Za 100 000 predaných nosičov získala zlatú platňu a zároveň získala cenu za najlepší jazzový albumu roka v Japonsku.

Jej album z roku 2004, Brain, vyhral Horizon Award na Surround Music Awards, Journal’s New Star Award, Jazz Life’s Gold Album, HMV Japan’s Best Japanese Jazz Album a Japan Music Pen Club’s Japanese Artist Award (JMPC združenie novinárov zaoberajúcich sa jazzovou a klasickou hudbou). Brain sa stal aj albumom roka podľa čitateľov Swing Journalu. V USA bola na titulných stranách časopisov Keyboard, Jazziz, Billboard and Goldmine.

V roku 2006 Hiromi vyhrala cenu Best Jazz Act na Boston Music Awards a cenu festivalu Guinness Jazz Rising Star Award. Tiež získala cenu za najlepšieho jazzového hudobníka roka a cenu za najlepšiu klaviristku roka podľa čitateľov časopisu Swing Journal za album Spiral z roku 2006.

Na albume Time Control môžeme počuť zvuk progresívneho jazzu budúcich generácií. S touto nahrávkou Hiromi pokračuje vo vydávaní nadčasových albumov.


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Program FK NOSTALGIA na november 2007
<< predchádzajúci článok
Čunovo čoraz viac trápia nelegálne preteky vozidiel