Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

25. januára 2018

Životnosť vecí kúpených na úver by mala presiahnuť dobu splácania



Ilustračná snímka.



Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: Andrej Galica
Bratislava 25. januára (TASR) - Začiatok roka môže priniesť mnohým domácnostiam finančné komplikácie. Po Vianociach, ktoré bývajú obvykle jednou z najnákladnejších častí roka, sú rodinné rozpočty často vyčerpané. Ak sa do toho objavia neočakávané výdavky, prichádza problém, z čoho ich zaplatiť. Preto pri braní úveru treba postupovať zodpovedne.


"Prvým krokom je zodpovedať si otázku, na aký účel potrebujete peniaze a na základe toho si vybrať najvhodnejší typ pôžičky. Na trhu je veľké množstvo spoločností s rôznymi ponukami. Dajte prednosť známejším spoločnostiam a radšej vynechajte podozrivé firmy, ktoré sa môžu tváriť ako najviac priateľské a ústretové. Často totiž ľudí lákajú na to, že klientov nepreverujú a ponúkajú peniaze aj takým, ktorí nemajú vôbec žiadny príjem a splácanie úveru je tak pre nich neriešiteľným problémom," radí analytik spotrebiteľského financovania spoločnosti Home Credit Roman Müller.

Podľa neho každá solídna úverová spoločnosť a banka uchádzača o úver preverí, aby zistila, či je vôbec schopný požičané peniaze splácať. Pri úvere je dobré riadiť sa zásadou, že životnosť vecí by mala presiahnuť dobu splácania pôžičky.

Vhodné je tiež vybrať si len z ponuky bezpečných a preverených spoločností, ideálne takých, ktoré sú pod kontrolou Národnej banky Slovenska. "Vyžiadajte si od viacerých takýchto spoločností konkrétne ponuky pre vaše potreby a doma si ich v pokoji poriadne porovnajte. Nikdy sa nezamerajte len na prvú, hoci aj lákavú ponuku, ktorú objavíte. V iných spoločnostiach môžete dostať omnoho výhodnejšie podmienky a v konečnom dôsledku ušetriť nemalé finančné prostriedky do budúcnosti," zdôrazňuje Müller.

Pred samotným podpísaním zmluvy o úvere by záujemca o úver nemal mať žiadne nezodpovedané otázky či pochybnosti. Má právo si zobrať návrh zmluvy domov na preštudovanie. "Je vždy lepšie si celý text najskôr prejsť s rodinou alebo známym či susedom, ktorý tomu viac rozumie. Nikdy sa tiež nenechajte odradiť rozsahom zmluvy alebo malými písmenami. Kým si nie ste úplne istý tým, čo zmluva obsahuje, nepodpisujte ju a radšej sa opýtajte v spoločnosti, kde sa zaujímate o úver, ešte raz. Pôžička je záväzok a je nutné si ju brať s rozvahou, nie pod tlakom alebo v časovej tiesni," uzatvára Müller.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Bulharská vláda prežila v parlamente hlasovanie o nedôvere
<< predchádzajúci článok
Assange je ako kamienok v topánke, uviedol ekvádorský prezident