03. septembra 2008

Životný úspech Martina Velitsa na Vuelte

Slovenský cyklista Martin Velits dosiahol vynikajúci výsledok v časovke na pretekoch Vuelta a Espaňa. Na 42,5 km rovinatej trati v okolí Ciudad Realu obsadil 8. miesto a dosiahol najlepší výsledok ...

CIUDAD REAL 3. septembra (WEBNOVINY) - Slovenský cyklista Martin Velits dosiahol vynikajúci výsledok v časovke na pretekoch Vuelta a Espaňa. Na 42,5 km rovinatej trati v okolí Ciudad Realu obsadil 8. miesto a dosiahol najlepší výsledok slovenského cyklistu v ére samostatnosti v niektorej z etáp na pretekoch Grand Tour. Cyklista tímu Milram absolvoval prvú individuálnu jazdu proti chronometru na Okolo Španielska o 75 sekúnd pomalšie ako víťazný Levi Leipheimer z USA. Američan v službách Astany sa po časovke stal aj novým lídrom pretekov, zo zlatého dresu vyzliekol Taliana Daniela Bennatiho. Leipheimer v Ciudad Reale vyhral časovku s dvanásťsekundovým náskokom pred Francúzom Sylvainom Chavanelom, tretí skončil s odstupom 33 sekúnd Talian Manuel Quinziato. Hneď za trojicou najlepších bol jeden z favoritov tohtoročnej Vuelty Alberto Contador. Leipheimer celkovo vedie pred Chavanelom o dve sekundy, tretí Alejandro Valverde zaostáva o ďalších 28 sekúnd. Rovinatá časovka vyhovovala aj ďalšiemu Slovákovi v Milrame Matejovi Jurčovi, ktorý v nej skončil na 23. mieste. Za víťazom zaostal presne o dve minúty. Leipheimer išiel na rovine v menšej veternej lotérii v úvode pomalšie ako súperi, na prvom medzičase na 11. km zaostával za Quinziatom o 22 sekúnd. Až do konca si udržal konštantné tempo, po 28. km bol už tretí, na Taliana už strácal 42 sekúnd. Quinziato však v poslednej tretine trate nasadený rytmus jazdy neudržal a napokon na Leipheimera a Chavanela stratil. Martin Velits išiel rovnako ako Leipheimer konštantne, na prvom medzičase ešte v tretej desiatke, na ďalšom už figuroval na 7. priečke. Jedna z cyklistických dvojičiek z Púchova napokon dosiahla jeden z najlepších výsledkov kariéry. Výsledky - Vuelta a Espaňa 5. etapa (Ciudad Real - Ciudad Real, časovka jednotlivcov na 42,5 km): 1. Levi Leipheimer (USA) Astana 50:57 min, 2. Sylvain Chavanel (Fr.) Cofidis +12 s, 3. Manuel Quinziato (Tal.) Liquigas +33, 4. Alberto Contador (Šp.) Astana +49, 5. Alejandro Valverde (Šp.) Caisse d'Epargne +59, 6. Jurgen Van Goolen (Belg.) CSC-Saxo Bank +1:06, 7. Michael Blaudzun (Dán.) CSC-Saxo Bank +1:07, 8. Martin Velits (SR) +1:15, 9. Dominique Cornu (Belg.) Silence-Lotto +1:19, 10. Sebastian Lang (Nem.) Gerolsteiner +1:19, ... 23. Matej Jurčo (SR) Milram +2:00. Poradie po 5. etape: 1. Levi Leipheimer (USA) Astana 14:16:11 h, 2. Sylvain Chavanel (Fr.) Cofidis +2 s, 3. Alejandro Valverde (Šp.) Caisse d'Epargne +30, 4. Tom Boonen (Belg.) Quick Step +32, 5. Alberto Contador (Šp.) Astana +47, 6. Jurgen Van Goolen (Belg.) CSC-Saxo Bank +1:26, 7. Carlos Sastre (Šp.) CSC-Saxo Bank +1:27, 8. Daniele Bennati (Tal.) Liquigas +1:38, 9. Dominique Cornu (Belg.) Silence-Lotto +1:48, 10. Juan Antonio Flecha (Šp.) Rabobank +1:51. SITA