24hod.sk    Šport    ZOH v Kanade 2010

15. februára 2010

Zlato na 10 km voľne pre Švédku Kallovú

Víťazkou pretekov v behu na lyžiach žien na 10 km voľnou technikou s intervalovým štartom, ...

Víťazka prvých pretekov v behu na lyžiach Charlotte Kallová

WHISTLER 15. februára (WEBNOVINY) - Víťazkou pretekov v behu na lyžiach žien na 10 km voľnou technikou s intervalovým štartom, ktorými sa na XXI. zimných olympijských hrách v kanadskom Vancouveri začal bežecký program, sa stala Švédka Charlotte Kallová. Druhá skončila Estónka Kristina Šmigunová-Vähiová, bronz patrí Marit Björgenovej z Nórska.
Dvadsaťdvaročná členka bronzovej štafety z minuloročných majstrovstiev sveta v českom Liberci Charlotte Kallová si hneď pri svojej olympijskej premiére vybojovala najcennejší kov a potvrdila, že v tejto disciplíne je absolútnou svetovou špičkou. V pretekoch, ktorých výsledky sa započítavajú do celkovej klasifikácii Svetového pohára, triumfovala štyrikrát, všetky prvenstvá dosiahla práve na skejtovej desiatke. Naposledy sa z víťazstva tešila pred desiatimi dňami v generálke na pretekoch Svetového pohára v Canmore, tam však neštartovali Nórky a Fínky, ktoré si zvolili izolovanú prípravu bez účasti na pretekoch. Od štartu nasadila oveľa vyššie tempo ako jej súperky. Až v závere jej zrejme pomaly dochádzali sily, ale svoje postavenie si bezpečne udržala. "Mojou najsilnejšou stránkou je psychika. Viem sa extrémne sústrediť, čo je nevyhnutné na to, aby ste v dôležitých chvíľach dokázali odovzdať všetko, čo vo vás je," tvrdila pred olympiádou švédska tmavovlasá študentka, ktorá svoju silnú stránku potvrdila v olympijských pretekoch."
Druhá skončila olympijská víťazka z Turína na 10 km, ale vtedy sa bežalo klasickou technikou, Kristina Šmigunová-Vähiová z Estónska. Čoskoro 33-ročná majsterka sveta ešte z roku 2003 zo šampionátu v talianskom Val di Fiemme si vybojovala už svoj tretí olympijský kov v kariére. Po materskej dovolenke sa vrátila do bežeckej stopy až v tejto sezóne. Svoje vysoké ambície tesne pred Vianocami naznačila tretím miestom na pretekoch vo švajčiarskom Davose. Určite však nepatrila medzi favoritky. Bronz si vybojovala skúsená Nórka Marit Björgenová, ktorá v tejto sezóne všetko podriadila olympijskému úspechu. Vynechala aj prestížny seriál Tour de Ski, teraz sa však musela skloniť pred dvoma súperkami. Líderka celkovej klasifikácie bojov o krištáľový glóbus Poľka Justyna Kowalczyková skončila piata. Slovensko v pretekoch nemalo zastúpenie.

Výsledky:

ŽENY - 10 km voľnou technikou s intervalovým štartom: 1. Charlotte Kallová (Švéd.) 24:58,4 min, 2. Kristina Šmigunová-Vähiová (Est.) +6,6 s, 3. Marit Björgenová (Nór.) +15,9, 4. Anna Haagová (Švéd.) +20,9, 5. Justyna Kowalczyková (Poľ.) +21,7, 6. Riitta-Liisa Roponenová (Fín.) +25,9