08. septembra 2007

Zlato vo finále viacboja žien pre Johnsonovú

Zlatú medailu v piatkovom večernom finále viacboja na 40. majstrovstvách sveta mužov a 31. MS žien v športovej gymnastike vybojovala v nemeckom Stuttgarte (1. - 9. 9.) Shawn Johnsonová z USA, ktorá ...

STUTTGART 7. septembra (WEBNOVINY) - Zlatú medailu v piatkovom večernom finále viacboja na 40. majstrovstvách sveta mužov a 31. MS žien v športovej gymnastike vybojovala v nemeckom Stuttgarte (1. - 9. 9.) Shawn Johnsonová z USA, ktorá dosiahla v súčte štyroch disciplín 61,875 bodu. Druhé miesto obsadila so stratou 1,250 bodu víťazka kvalifikácie Steliana Nistorová z Rumunska. Na bronzovom stupni napokon skončili so zhodným rezultátom 60,550 bodu dve gymnastky - Brazílčanka Jade Barbosová a obhajkyňa titulu z vlaňajších MS v dánskom Aarhuse Vanessa Ferrariová z Talianska.

Pre iba 15-ročnú Američanku Shawn Johnsonovú je to na tohtoročnom svetovom šampionáte, ktorý je zároveň aj jedinou olympijskou kvalifikáciou do Pekingu 2008, už druhé prvenstvo. V stredu sa ako členka tímu pričinila v Hale Hanssa Martina Schleyera aj o celkový triumf družstva USA. "Prišla som na šampionát do Nemecka vybojovať vo viacboji jednu z medailí. Som nesmierne šťastná, že tento sen sa dnes stal skutočnosťou," rozplývala sa v prvých dojmoch po absolvovaní piatkového viacboja nová majsterka sveta. Rodáčka z Iowy bola po polovici súťaže až piata, po tretej rotácii sa dostala na druhú pozíciu a po svojom záverečnom vystúpení v prostných sa mohla tešiť z najcennejšieho kovu. Aj strieborná Nistorová sa posúvala dopredu len postupne, keďže po prvej i druhej rotácii jej v 24-člennom finálovom štartovom poli patrila 7. pozícia, pred záverečnými prostnými však už bola tretia a svoje postavenie si ešte vylepšila. Pre Rumunku je to tiež druhá medaila na tohtoročných MS, v družstvách bola členkou bronzového tímu. Výborne si naopak od úvodu finálovej viacbojárskej súťaže počínala Jade Barbosová. Iba 16-ročná Brazílčanka viedla po prvej, druhej i tretej rotácii, v prostných však nezvládla záverečný skokový rad a musela sa uspokojiť s bronzom. Napriek tomu dosiahla Barbosová prvé pódiové umiestnenie vo viacboji žien pre juhoamerickú krajinu v histórii majstrovstiev sveta. Druhý bronz s úplne zhodným súčtom ako brazílska gymnastka mala úradujúca majsterka Európy z Amsterdamu 2007 Vanessa Ferrariová. Šestnásťročnej Talianke vyšla perfektne záverečná disciplína - prostné a hoci po tretej rotácii figurovala až na 6. mieste, napokon bolo z toho miesto na stupňoch víťazov. Jedna zo spolufavoritiek, druhá z kvalifikácie a strieborná z viacboja na MS 2005 v Melbourne Anastasia Liukinová z USA zostala tentoraz bez medaily, keď ju klasifikovali na 5. priečke.
Počas víkendu vyvrcholia majstrovstvá sveta v Stuttgarte finálovými súťažami mužov a žien na jednotlivých náradiach.