Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Šport

21. decembra 2017

Zlatý pedál siedmy rok za sebou pre Petra Sagana



Peter Sagan vo štvrtok triumfoval v ankete Zlatý pedál. Dvadsaťsedemročný jazdec sa siedmykrát v rade stal absolútnym víťazom ocenenia pre najlepšieho slovenského cyklistu v ...



Zdieľať
Peter Sagan Foto: TASR/AP
Bratislava 21. decembra (TASR) - Peter Sagan vo štvrtok triumfoval v ankete Zlatý pedál. Dvadsaťsedemročný jazdec sa siedmykrát v rade stal absolútnym víťazom ocenenia pre najlepšieho slovenského cyklistu v uplynulej sezóne, celkovo vyhral osemkrát. Druhé miesto v absolútnom poradí obsadil Patrik Tybor a na treťom skončil cyklotrialista Samuel Hlavatý.


Sagan korunoval úspešnú sezónu v septembri v nórskom Bergene ziskom tretieho titulu majstra sveta v pretekoch s hromadným štartom za sebou, čo sa mu podarilo ako prvému v histórii. Okrem toho dosiahol aj ďalšie veľké úspechy. Obsadil tretie miesto vo svetovom rebríčku UCI 2017 a štvrté v UCI World Tour. S dvanástimi triumfami prekročil hranicu sto profesionálnych víťazstiev, vyhral jednu etapu na Tour de France, dve na Tirreno-Adriatico, Okolo Švajčiarska a Binck Bank Tour, jednu na Okolo Kalifornie a Okolo Poľska. Vyhral klasiky Kuurne – Brusel – Kuurne a GP Quebecu. Na slávnych Miláno – San Remo a Omloop Het Nieuwsblad skončil druhý, na Gent-Wewelgem tretí. Vyhral bodovacie súťaže na Okolo Kalifornie, Tirreno-Adriatico, Binck Bank Tour, Okolo Švajčiarska aj na Okolo Poľska.

Sezónu mu pokazilo len vylúčenie z Tour, keď podľa rozhodcov zavinil pád Brita Marka Cavendisha. Proti verdiktu protestoval a dostal sa až pred Športový arbitrážny súd v Lausanne. Krátko pred štartom pojednávania sa však s Medzinárodnou cyklistickou úniou (UCI) dohodol, že zrážka bola nešťastná a neúmyselná udalosť. Prišiel však o možnosť na vyrovnanie historického rekordu v počte zelených dresov z TdF. Na svojej šiestej Tour mohol získať rekordný šiesty dres pre víťaza bodovacej súťaže, čím by sa vyrovnal legendárnemu Nemcovi Erikovi Zabelovi, ktorému sa to podarilo v rokoch 1996-2001.

Jazdec stajne Bora-Hansgrohe okrem celkového víťazstva v ankete obhájil aj triumf v kategórii cestná cyklistika. Patrik Tybor bol v končiacom sa roku druhý najlepšie umiestnený Slovák v rebríčku UCI. Na konte má dve druhé miesta v etapách a celkové piate z pretekov Okolo Kamerunu, druhý bol v etape aj na Okolo Maroka i v časovke na národnom šampionáte. Na Okolo Slovenska obsadil celkové siedme miesto.

Mladý trialista Samuel Hlavatý skončil celkovo na tretej priečke a vyhral kategóriu cyklotrial. Majster SR vybojoval na mestských majstrovstvách sveta Elite Men 20 v Číne 4. miesto, čím prispel k výbornému výsledku Slovenska, ktoré obsadilo 5. miesto v súťaži národov.

Cenu v dráhovej cyklistike si odniesol minuloročný talent roka Matúš Štoček (CyS – Akadémia Petra Sagana), ktorý na ME v portugalskej Anadii vybojoval 4. miesto v bodovacích pretekoch a na juniorských MS v talianskom Montichiari obsadil 13. miesto v omniu.

Medzi horskými cyklistami získal ocenenie Filip Sklenárik za 12. miesto na ME v štafete v talianskom Darfo Boario di Therme. Cenu najlepšieho cyklokrosára si opäť odniesol už šesťnásobný majster SR Martin Haring (Dukla Banská Bystrica), víťaz pretekov UCI C2 v Ternitzi, Trnave, Košiciach, či 22. muž ME.

V disciplíne zjazd/four cross vyhral Rastislav Baránek za víťazstvo jedného kola pretekov európskeho pohára na českom Špičáku a celkové 3. miesto v hodnotení európskeho pohára. Najlepším bikrosárom sa stal Patrik Nagy. Víťazkami kategórie sálová cyklistika sa stala štvorica ACT4 Slovakia v zložení Alica Vinczeová, Viktória Glofáková, Henrietta Dominová a Dóra Szabóová, ktoré obhájili bronz na MS v rakúskom Dorbine. Titul najlepšieho masters cyklistu získala Martina Šichtová, ktorá vybojovala aj na majstrovstvách sveta aj na majstrovstvách Európy v cyklokrose strieborné medaily. Cenu v kategórii najlepší paracyklista prebrala Anna Oroszová, ktorá v kategórii WH3 získala druhé a tretie miesto na paracyklistických MS a skončila na 2. mieste v rebríčku UCI svojej kategórie. Za Talent roka 2017 vyhlásili Martina Chrena (CK Olympik Trnava), ktorý na MS na dráhe vybojoval v disciplíne scratch 10. miesto.

Zlatý pedál už tradične uzatvára cyklistickú sezónu na domácej pôde. Galavečer spojený s odovzdávaním ocenení pre najlepších sa aj tento rok niesol v znamení mimoriadnych úspechov - šesť medailí z MS, tri z majstrovstiev Európy, pódiové umiestnenia v celkovom poradí rebríčka UCI či hodnotení európskeho pohára, aj mnoho víťazstiev a pódiových miest na UCI pretekoch vybojovali v uplynulej sezóne slovenskí cyklisti.

"Som veľmi rád, že sme sa tu stretli pri oceňovaní tých najlepších, ktorí reprezentujú slovenskú cyklistiku. Rozlohou malé Slovensko v srdci Európy sa vďaka ich výsledkom na svetovej cyklistickej scéne opäť ešte výraznejšie dostalo do povedomia celého športového sveta. Spomedzi všetkých úspechov určite najvýraznejšie vyčnieva ďalšia famózna sezóna Petra Sagana. Aj keď ho v jej priebehu sprevádzala smola v niektorých významných klasikách a potom nespravodlivé vylúčenie z Tour de France, vrcholom bol jeho fantastický záver na MS. Verím, že sa tieto úspechy stanú motiváciou pre mnohých ďalších, či už začať robiť veci v prospech slovenskej cyklistiky alebo ich robiť s ešte väčším nadšením a dôkladnosťou," povedal prezident Slovenského zväzu cyklistiky Peter Privara.

Súčasťou oceňovania boli aj ďalšie kategórie. Za celoživotný prínos pre slovenskú cyklistiku boli ocenení Juraj Kollár a Vladimír Hnáth. Ďakovné listy dostali Pavol Miazdra, Milan Veselý, Peter Antal, Martin Riška, Branislav Delej a elitní pretekári zo zlatého tímu Petra Sagana na MS - Juraj Sagan, Michael Kolář, Erik Baška, Marek Čanecký a Patrik Tybor.

Tituly Miss cyklistika si prebrali Simona Slivková, Soňa Pilárová a Tatiana Jaseková.



Zlatý pedál 2016 - celkový víťaz

1. miesto – Peter Sagan

2. miesto – Patrik Tybor

3. miesto – Samuel Hlavatý



Cyklista roka 2017 – cyklotrial - Samuel Hlavatý

- majster Slovenska v kategórii ELITE v 2017 Majster SR Elite

- 4. miesto na Majstrovstvách sveta v Číne Elite Men 20

- 5. miesto na Majstrovstvách sveta v Číne 2017 súťaž národov



Cyklista roka 2017 – cyklokros – Martin Haring

- víťaz pretekov kategórie C2 – Trnava, Košice, Ternitz

- 28. miesto na Majstrovstvách sveta v Bieles, Luxembursko

- 22. miesto na Majstrovstvách Európy v Tábore, Česká republika



Cyklista roka 2017 - sálová cyklistika – Alica Vinczeová, Viktória Glofáková, Henriett Dominová, Dóra Szabóová

- 3. miesto na Majstrovstvách sveta v Dorbirne, Rakúsko

- 1. miesto 3. kola Európskeho pohára v Bokode, Maďarsko

- 1. miesto 2. kola Európskeho pohára v Kolárove, Slovensko



Cyklista roka 2017 – masters – Martina Šichtová

- 2. miesto na majstrovstvách Európy v cyklokrose masters, v Tábore, Česká republika

- 2. miesto na majstrovstvách sveta v cyklokrose masters, v Mol, Belgicko



Cyklista roka 2017 - paracyklistika– Anna Oroszová

- 2.miesto na Majstrovstvách sveta v cestných pretekoch v Pietermaritzburg, Juhoafrická republika

- 3. miesto na Majstrovstvách sveta v časovke jednotlivcov v Pietermaritzburg, Juhoafrická republika

- 3. miesto na svetovom pohári, časovka jednotlivcov v Maniago, Taliansko

- UCI svetový rebríček za rok 2017 - konečné 2. miesto



Cyklista roka 2017 - BMX/bikros - Patrik Nagy

- 5. miesto v semifinále na majstrovstvách Európy v Bordeaux, Francúzsko, kategória 16 ročný

- 6. miesto 8. kola vo štvrťfinále Európskeho pohára vo Verone, Taliansko

- 26. miesto v celkovom hodnotení Európskeho pohára BMX



Cyklista roka 2017 - horská cyklistika zjazd / four cross – Rastislav Baránek

- víťaz kola Európskeho pohára v Špičáku, Česká republika

- 12. miesto na majstrovstvách Európy v zjazde v Sestole, Taliansko

- 3. miesto v celkovom hodnotení Európskeho pohára



Cyklista roka 2017 - horská cyklistika cross country Filip Sklenárik

- 12. miesto na majstrovstvách Európy v štafete v Talianskom Darfo Boario di Therme

- 15. miesto na majstrovstvách Európy v Cross Country Eliminator v Talianskom Darfo Boario di Terme



Cyklista roka 2017 - dráhová cyklistika Matúš Štoček

- 4. Miesto bodovacie preteky Majstrovstvá Európy juniorov 2017 Anadia Portugalsko

- 13. Miesto omnium majstrovstvá Sveta juniorov 2017 Montichiari Taliansko

- 16. Miesto omnium majstrovstvá Európy juniorov 2017 Anadia Portugalsko



Cyklista roka 2017 - cestná cyklistika Peter Sagan

- majster sveta v cestných pretekoch s hromadným štartom v Bergene, Nórsko

- víťaz 3. etapy na Tour de France

- víťaz World tour pretekov v Kanadskom Quebec-u

- etapové víťazstvá Tour de Suisse, Tour de Pologne, Okolo Kalifornie



Talent roka 2017 - Martin Chren

- 10. miesto, disciplína scratch, majstrovstvá sveta juniorov v dráhovej cyklistike v Montichiari, Taliansko

- 16. miesto disciplína scratch, majstrovstvá Európy juniorov v dráhovej cyklistike v Anadii, Portugalsko



Cena za celoživotný prínos pre slovenskú cyklistiku - Juraj Kollár

Otec myšlienky postaviť velodróm v Prešove a jeho zásluhou sa aj postavil. Postavil a následnej aj zariadil revitalizáciu tohto štadióna po jeho nefunkčnosti v roku 2017.



Cena za celoživotný prínos pre slovenskú cyklistiku - Vladimír Hnáth

Bývalý úspešný cyklista, reprezentant Československa, dlhoročne pôsobil ako reprezentačný tréner juniorov a kadetov a aj ako šéftréner na športovej škole v Trenčíne až do roku 2017.



Ďakovné listy:

Miazdra Pavol

Dlhoročný špičkový rozhodca, predseda komisie rozhodcov SZC. Má obrovskú zásluhu na tom, že sú preložené pravidlá UCI a sú zapracované do pravidiel SZC.



Veselý Milan

Generálny riaditeľ pretekov Spoločných majstrovstiev Slovenskej a Českej republiky v cestnej cyklistike 2017 v Žiari nad Hronom. Uvedené podujatie je považované za najlepšiu športovú akciu v roku 2017 na území Slovenskej republiky.



Antal Peter

Primátor mesta Žiar nad Hronom a autor myšlienky zorganizovať takéto významné a náročné podujatie ako Spoločné majstrovstvá Slovenskej a Českej republiky v cestnej cyklistike 2017 v tomto meste.



Riška Martin

Koordinátor cestnej cyklistiky, ktorý sa posledné dva roky staral o logistiku na majstrovstvách sveta a Európy, kde získal Peter Sagan historicky prvý titul majstra Európy 2016 a svoj druhý a tretí titul majstra sveta 2016 a 2017.



Delej Branislav

Súčasný manažér klubu ŠK Velodróm Prešov, ktorý sa veľkou mierou zaslúžil o súčasné vzkriesenie cyklistického štadiónu v Prešove. Je potešiteľné, že ako bývalý cyklista Lokomotívy Prešov už nežije v Prešove, ale aj tak nezanevrel na prešovskú cyklistiku a zapojil sa do súčasného diania.



Tím Petra Sagana na Majstrovstvách sveta v Bergene, Nórsko, 2017.

Reprezentanti, ktorí dôstojne reprezentovali Slovenskú republiku počas týchto pretekov a tvorili kvalitný tím pre Petra Sagana.

Juraj Sagan, Michael Kolář, Erik Baška, Marek Čanecký, Patrik Tybor










Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
KHL: Chabarovsk zdolal Rigu, Minsk potrápil Jaroslavľ
<< predchádzajúci článok
Tóth je nevinný, IAAF sa neodvolá na arbitráž