Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

09. októbra 2011

Zmenu maturitných predmetov treba nahlásiť do 15. októbra



Najneskôr do 15. októbra musia stredoškoláci v posledných ročníkoch písomne oznámiť triednemu učiteľovi zmenu maturitných predmetov, ich úrovne alebo špeciálnych potrieb. Zoznam predmetov ako aj ...



Zdieľať
maturita BRATISLAVA 9. októbra (WEBNOVINY) - Najneskôr do 15. októbra musia stredoškoláci v posledných ročníkoch písomne oznámiť triednemu učiteľovi zmenu maturitných predmetov, ich úrovne alebo špeciálnych potrieb. Zoznam predmetov ako aj pomôcky, ktoré budú pri skúške dospelosti potrebovať, museli nahlásiť do konca septembra. Dva týždne mali na rozmyslenie. Po tomto termíne môže riaditeľ školy povoliť zmenu ešte do 31. januára 2012, ale len v osobitných prípadoch, najmä ak ide o žiaka, ktorý má dlhodobý pobyt v zahraničí alebo mu to nedovoľuje jeho zdravotný stav. Podľa harmonogramu ministerstva školstva sa externá časť maturity a písomná forma internej časti uskutočnia v marci, odporúčané obdobie na ústne skúšky je na prelome mája a júna 2012.


Tento rok si budú môcť stredoškoláci prvýkrát zvoliť maturitu aj z umenia a kultúry alebo rómskeho jazyka a literatúry. Oproti predošlým rokom sa menia aj podmienky maturity z jazykov. Gymnazisti budú musieť maturovať z povinného predmetu cudzí jazyk na úrovni B2. Žiaci stredných odborných škôl a konzervatórií môžu naďalej robiť externú časť maturitnej skúšky, písomnú formu internej časti maturitnej skúšky a ústnu formu internej časti maturitnej skúšky z povinného predmetu cudzí jazyk na úrovni B1 alebo B2 jazykovej náročnosti Spoločného európskeho referenčného rámca.

Ministerstvo školstva tiež od tohto školského roka umožňuje gymnazistom maturovať ústne z druhého cudzieho jazyka aj na vyššej úrovni B2. Taktiež o úroveň B2 rozširuje možnosť vykonať ústnu formu internej časti maturitnej skúšky pre žiakov stredných odborných škôl a konzervatórií, ak maturujú dobrovoľne z druhého cudzieho jazyka.
Maturitná skúška sa skladá z internej a externej časti. Internú časť tvorí písomná a ústna forma. Z vybraných predmetov (slovenčina, maďarčina, ukrajinčina, cudzie jazyky či matematika) štát overuje úroveň vedomostí maturantov testami externej časti maturity, ktorú organizuje Národný ústav certifikovaných meraní vzdelávania. Ide o jednotné, štátom zadané testy, ktoré píšu všetci maturanti v rovnaký čas. V stredných odborných školách sa maturuje aj z teoretickej a praktickej časti odbornej zložky.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Trh s kanceláriami v strednej a východnej Európe vzrástol
<< predchádzajúci článok
Prokurátor zisťuje, či meno držiteľa Nobelovej ceny neuniklo