Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

17. júna 2015

Zmluva medzi Slovenskom a Tureckom má dopravcom uľahčiť tranzit



Na snímke turecký premiér Recep Tayyip Erdogan (vľavo) a slovenský premiér Robert Fico na slovensko-tureckom ekonomickom fóre 6. februára 2013 v Bratislave.



Zdieľať
Na snímke turecký premiér Recep Tayyip Erdogan (vľavo) a slovenský premiér Robert Fico na slovensko-tureckom ekonomickom fóre 6. februára 2013 v Bratislave. Foto: TASR/Michal Svítok
Bratislava 17. júna (TASR) - Turecko je pre slovenských cestných dopravcov tranzitnou krajinou pri prepravách do Gruzínska, Sýrie, Iraku, Iránu, Arménska či Azerbajdžanu. Slovensko má tak záujem o rozvoj ekonomických vzťahov s Tureckom, čomu má pomôcť aj Zmluva medzi Slovenskou republikou a Tureckou republikou o medzinárodnej cestnej osobnej a nákladnej doprave.


Poslanci Národnej rady (NR) SR sa ňou zaoberali v úvode druhého rokovacieho dňa 53. parlamentnej schôdze. "Predkladaná zmluva je štandardnou bilaterálnou zmluvou, aké Slovenská republika uzatvára v záujme podpory a rozvoja obchodnej spolupráce, ako aj v záujme uľahčenia tranzitu," opísalo ministerstvo dopravy.

Podobnú zmluvu má Slovensko uzatvorenú napríklad s Bosnou a Hercegovinou, Čiernou Horou, Chorvátskom a Macedónskom. Zmluva upravuje osobnú dopravu, príležitostnú autobusovú dopravu, kyvadlovú dopravu a nákladnú dopravu, tiež povinnosti dopravcov a sankcie v prípade nedodržania ustanovení zmluvy.

Slovenskí dopravcovia tak budú mať na základe nej právo vykonávať príležitostnú autobusovú dopravu, medzinárodnú kyvadlovú dopravu osôb a nákladnú dopravu medzi územiami štátov oboch zmluvných strán a cez ich územia bez akýchkoľvek povolení príslušných orgánov Tureckej republiky.

Po nadobudnutím platnosti tejto zmluvy sa vo vzťahu medzi Slovenskou republikou a Tureckou republikou skončí platnosť Dohody o medzinárodnej cestnej doprave medzi vládou Československej socialistickej republiky a vládou Tureckej republiky, ktorá bola podpísaná v roku 1981.

Plénum Národnej rady bude ďalej pokračovať v diskusii o doteraz neprerokovaných vládnych návrhoch zákonov.





Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Rakúsky kancelár W. Faymann podporil Grékov v spore s veriteľmi
<< predchádzajúci článok
Čínska polícia zastrelila Ujgura, ktorý chcel na stanici napadnúť ľudí