Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

27. februára 2014

ZMOS pomôže rozvoju samosprávy v Moldavsku, podpísali zmluvuNa snímke uprostred vpravo predseda ZMOS Jozef Dvonč, uprostred vľavo predsedníčka CALM Tatiana Badan, druhý zľava podpredseda ZMOS Vladimír Bajan a progamová riaditeľka Pontis Foundation Andrea Cox počas tlačovej konferencie o ...Zdieľať
Na snímke uprostred vpravo predseda ZMOS Jozef Dvonč, uprostred vľavo predsedníčka CALM Tatiana Badan, druhý zľava podpredseda ZMOS Vladimír Bajan a progamová riaditeľka Pontis Foundation Andrea Cox počas tlačovej konferencie o podpísaní zmluvy o spolupráci medzi Združením miest a obcí Slovenska (ZMOS) a Kongresom miestnych samospráv Moldavska (CALM). Foto: FOTO TASR - Miroslav Košírer
Bratislava 27. februára (TASR) – Päťročnú zmluvu o bilaterálnej spolupráci medzi Združením miest a obcí Slovenska (ZMOS) a Kongresom miestnych samospráv Moldavska (CALM) podpísali dnes v Bratislave. Bolo to na záver štvordňového pobytu zahraničnej delegácie. Počas neho absolvovali rôzne diskusné fóra, návštevu obce Suchá nad Parnou a ďalšie podujatia, ktoré ZMOS pripravilo s nadáciou Pontis.


"Pred desiatimi rokmi sme my boli v podobnej situácii a preberali zahraničné skúsenosti, teraz ich odovzdávame. S Moldavčanmi sme teraz absolvovali otvorený dialóg, ponúkli celý rad riešení. Našim cieľom je pomôcť vybudovať v ich podmienkach samosprávu, ktorá dokáže iniciovať riešenia a súčasne objavovať finančné zdroje na zhmotnenie myšlienok, ktoré zakomponuje do svojich koncepcií, stratégií a postupov budovania samosprávneho prostredia. Tiež im chceme pomôcť vybudovať samosprávu, ktorá bude rešpektovaným partnerom pre štát, aj spolupracovať so všetkými partnermi od občanov cez mimovládne organizácie až po podnikateľské subjekty," zdôvodnil na tlačovej konferencii predseda ZMOS Jozef Dvonč.Predsedníčka CALM Tatiana Badan povedala, že Moldavčania chcú čím skôr patriť do európskeho priestoru, preto sa zaujímajú o naše skúsenosti. Po podpísaní zmluvy konštatovala: "Je to historický deň pre Moldavsko aj z toho dôvodu, že dnes moldavský parlament schválil zmluvu zo Slovenskou republikou."

Výkonný riaditeľ CALM Viorel Furdui ju doplnil o ďalšiu novinku, a to o zrušenie vízovej povinnosti moldavským parlamentom pre občanov Európskej únie (EÚ). "Priame vzťahy s vami aj ďalšími krajinami sú veľmi dôležité pre spoluprácu našej samosprávy. So Slovákmi nás spája mentalita, otvorenosť, kvalitné víno a dobrota, ktorou sa vyznačujete," konštatoval Furdui dôvody výberu našej krajiny.Koncom minulého roka Moldavsko schválilo podpis asociačnej dohody s Európskou úniou, ktorú by malo tento rok podpísať. Moldavská vláda sa od roku 2009 usiluje zrealizovať plán demokratizácie a transformácie na európsku spoločnosť. Napriek tomu verejná správa v Moldavsku je neefektívna. Aktuálnu situáciu hodnotí Alexandru Osadci z CALM: "Ak v moldavskej spoločnosti a ekonomike existujú náznaky veľmi krehkej demokracie, vo verejnej správe vládne takmer úplná diktatúra centrálnej štátnej správy."

Pri naštartovaní procesu fiškálnej decentralizácie a budovania demokracie na lokálnej úrovni sa rozhodlo pomôcť Slovensko, ktoré zaradilo Moldavsko medzi svoje teritoriálne priority v rámci programu oficiálnej rozvojovej spolupráce. V zmysle strednodobej stratégie rozvojovej spolupráce SR na roky 2014-2018 sektorovými prioritami pre Moldavsko bude najmä dobrá správa vecí verejných a ochrana životného prostredia.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Vlastníte cenné papiere bez hodnoty a neviete čo s nimi?
<< predchádzajúci článok
P. Kažimír rokoval s nemeckými majiteľmi INA o stimuloch

ZMOS pomôže rozvoju samosprávy v Moldavsku, podpísali zmluvu - diskusné fórum čitateľov