Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

15. februára 2012

Znechutený volič požiadal o vyškrtnutie zo zoznamuVzdanie sa kandidatúry viacerých nominantov politických strán uchádzajúcich sa o hlasy voličov v marcových predčasných voľbách do Národnej rady SR dominovalo dnešnému rokovaniu Ústrednej ...Zdieľať
volby BRATISLAVA 15. februára (WEBNOVINY) - Vzdanie sa kandidatúry viacerých nominantov politických strán uchádzajúcich sa o hlasy voličov v marcových predčasných voľbách do Národnej rady SR dominovalo dnešnému rokovaniu Ústrednej volebnej komisie (ÚVK).


Podľa predsedu ÚVK Pétera Nyilfu ÚVK doteraz dostala spolu 39 oznámení - 37 o vzdaní sa kandidatúry a dve o odvolaní kandidatúry kandidáta politickou stranou.

"Myslím si, že je to rekord vo všetkých voľbách, ktoré sa konali," povedala po skončení dnešného rokovania pre médiá zapisovateľka ÚVK Lívia Škultétyová. Najviac, až 20 kandidátov odstúpilo z kandidátky Obyčajných ľudí a nezávislých osobností.

V deň volieb budú zoznamy kandidátov, ktorí nekandidujú, k dispozícii v každej volebnej miestnosti, aby sa nestalo, že volič dá prednostný hlas kandidátovi, ktorý už nekandiduje. Ak by totiž volič takéhoto kandidáta zakrúžkoval, na tento prednostný hlas sa nebude prihliadať, ale hlasovací lístok bude platný. Informácie zverejňuje ÚVK na webstránke Ministerstva vnútra SR v sekcii vyhradenej voľbám do Národnej rady SR, na adrese

ÚVK sa dnes zaoberala aj kurióznym prípadom. Jeden volič ju totiž požiadal, aby zabezpečila jeho vyškrtnutie zo zoznamu voličov. "Poslal oznámenie, že sa vzdáva volebného práva, pretože nie je spokojný s politickou scénou a žiadal, aby sme ho vymazali zo zoznamu voličov. Samozrejme, takéto kompetencie nemáme a žiadny občan z tohto dôvodu nemôže byť vyškrtnutý," spresnil pre médiá predseda ÚVK Péter Nyilfa.
Riešia aj 99%

ÚVK sa tiež zaoberala podnetom, ktorý spochybňuje zaregistrovanie 99% - občiansky hlas ako politickej strany ministerstvom vnútra.

Sťažovateľ v ňom podľa Lívie Škultétyovej tvrdí, že podpisy na petičnej listine potrebnej na vznik politickej strany - jej zaregistrovanie na ministerstve vnútra, boli falšované.

Podnet však nepatrí do kompetencie ÚVK. Komisia dostala aj podnet na spochybnenie voľby predsedu a podpredsedu jednej z okrskových volebných komisií v Trnavskom kraji a postúpila ho príslušnej obvodnej volebnej komisii.Volebné materiály sú doručené

Ministerstvo vnútra informovalo ÚVK o tom, že splnilo všetky úlohy, ktoré pri príprave volieb má.

Doručili sa tiež všetky volebné materiály.

"Treba povedať, že v týchto voľbách s mimoriadnym úsilím s ohľadom na počasie. Doteraz sme pripravovali voľby do národnej rady spravidla v letnom počasí a teraz nás zastihlo skutočne mimoriadne obdobie," dodala pre médiá zapisovateľka ÚVK Lívia Škultétyová.

Voliči budú vyberať medzi 26 kandidujúcimi politickými subjektmi v 5 956 okrskových volebných komisiách 10. marca od 7:00 do 22:00. Ak si to však miestne podmienky vyžiadajú, môžu sa niekde volebné miestnosti otvoriť až o dve hodiny skôr.

Výsledky volieb spracuje Štatistický úrad SR, ktorý prvé priebežné výsledky zverejní na svojej webstránke statistics.sk a na externom webe volbysr.sk v noci z 10. na 11. marca. Oficiálne výsledky hlasovania oznámi v nedeľu 11. marca ÚVK.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Na Hrone možno vyrastie nová vodná elektráreň
<< predchádzajúci článok
Dôveryhodnosť podľa IVO najviac stúpla Lipšicovi a Sulíkovi

Znechutený volič požiadal o vyškrtnutie zo zoznamu - diskusné fórum čitateľov