Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

17. marca 2009

Zníženie dane by zvýšilo deficit na 4 až 5 % HDP, tvrdí MF SR



Zníženie sadzby rovnej dane na 16 %, tak ako to navrhuje opozícia, by znamenalo navýšenie deficitu verejných financií na úroveň medzi 4 až 5 % hrubého domáceho produktu (HDP). Uviedol to v utorok na ...



Zdieľať
BRATISLAVA 17. marca (WEBNOVINY) - Zníženie sadzby rovnej dane na 16 %, tak ako to navrhuje opozícia, by znamenalo navýšenie deficitu verejných financií na úroveň medzi 4 až 5 % hrubého domáceho produktu (HDP). Uviedol to v utorok na diskusnom fóre Hospodárskych novín HNClub štátny tajomník ministerstva financií Peter Kažimír. Podľa jeho slov je však stále ambíciou vlády čo najdlhšie udržať 3-percentné maastrichtské kritérium deficitu verejných financií. Nižšia sadzba rovnej dane by podľa Kažimíra v tomto roku znamenala výpadok príjmov vo výške zhruba 550 mil. eur. Opozičný návrh na zníženie daní, ktorým chce opozícia zmierniť dopady hospodárskej krízy na slovenskú ekonomiku, pritom označil z hľadiska dopadov na dlhodobú udržateľnosť verejných financií za veľmi riskantný. Štátny tajomník rezortu financií taktiež odmietol tézu, že zníženie daní by malo byť dodatočným impulzom pre príchod zahraničných investorov.


Kríza ovplyvňuje slovenskú ekonomiku predovšetkým prostredníctvom poklesu zahraničného dopytu. Aj keď niektoré krajiny dokážu vo väčšej miere vykryť výpadok dopytu po ich výrobkoch zo zahraničia domácou spotrebou, Slovensko medzi ne nepatrí. "Tie možnosti na Slovensku sú veľmi obmedzené," zhodnotil situáciu Kažimír. Plošné zníženie daní by podľa jeho slov prinieslo výhody pre vyššie príjmové skupiny, ktoré majú aj vyšší sklon k úsporám. V tejto súvislosti poukázal na prijaté opatrenie vlády, ktorým sa od marca tohto roka zvyšuje nezdaniteľná časť základu dane, čo má pomôcť predovšetkým ľuďom s nižšími príjmami. Proti zníženiu rovnej dane štátny tajomník argumentuje aj skutočnosťou, že v čase krízy vie štát z hľadiska rýchlosti efektívnejšie nasmerovať výdavky na zvýšenie spotreby.

Slovensko už v nákladoch na prácu predbehlo susedné Maďarsko aj Poľsko. Podľa Kažimíra k tomu prispelo zavedenie eura na Slovensku a oslabenie mien okolitých krajín. Táto situácia je však podľa jeho slov iba dočasná a Slovensko vďaka euru ponúka investorom stabilné prostredie pre ich investície. "Stále sú naše náklady oproti "starej" Európe štvrtinové," doplnil Kažimír.

Dočasné zníženie dane z pridanej hodnoty (DPH) na určité skupiny tovarov by nemuselo podľa Kažimíra priniesť požadovaný efekt zníženia konečnej ceny. Podľa jeho slov sa totiž zníženie dane nemusí premietnuť aj do zníženia ceny, pričom však opätovné zvýšenie sadzby DPH na vyššiu úroveň by sa v jej zvýšení premietlo. Výsledky efekt by tak bol, že ceny by sa zvýšili. Problémom v súčasnom daňovom systéme na Slovensku je podľa Kažimíra nerovnováha v zdaňovaní práce a kapitálu. Rezort financií sa chce v ďalšom období uberať cestou zjednotenia výberu daní, ciel a odvodov, na čom už niekoľko rokov pracuje. Tento proces je podľa Kažimíra založený na reforme inštitúcií a zefektívnení ich činnosti.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Štatistický úrad je pripravený na voľby prezidenta
<< predchádzajúci článok
Prezident podpísal novelu Trestného poriadku