Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

20. augusta 2007

Zníženie DPH na knihy by malo skvalitniť knižný trhRozšírenie a skvalitnenie knižnej ponuky si Ministerstvo kultúry (MK) SR sľubuje od zníženia sadzby dane z pridanej hodnoty (DPH) na knihy a učebnice z 19 na 10 percent. Rezort nevylučuje "ani ten ...Zdieľať

BRATISLAVA 20. augusta (WEBNOVINY) - Rozšírenie a skvalitnenie knižnej ponuky si Ministerstvo kultúry (MK) SR sľubuje od zníženia sadzby dane z pridanej hodnoty (DPH) na knihy a učebnice z 19 na 10 percent. Rezort nevylučuje "ani ten efekt, že niektorí vydavatelia premietnu zníženie DPH aj do zníženia cien", uvádza sa ďalej v stanovisku MK SR, ktoré agentúre SITA poskytol hovorca ministerstva Jozef Bednár. Sadzba by sa mala znížiť od januára budúceho roka. O znížení DPH na knihy rokoval minister kultúry Marek Maďarič minulý týždeň s prezidentom Združenia vydavateľov a kníhkupcov Slovenska Alexiusom Austom, ktorý tento zámer jednoznačne privítal. Podľa Bednára sa už uskutočnili aj rokovania s ministerstvom financií, "ktoré v tomto zmysle navrhne zmenu zákona o DPH".
Marek Maďarič informoval odbornú verejnosť o zámere zníženia DPH na knihy už na minuloročnom knižnom veľtrhu Bibliotéka. "Vychádzal pritom z programového vyhlásenia vlády, v ktorom vláda deklaruje, že v oblasti nepriamych daní navrhne zavedenie zníženia sadzby dane z pridanej hodnoty na niektoré tovary a služby, pričom okruh týchto tovarov a služieb sa bude podľa vývoja verejných financií rozširovať," dodal Jozef Bednár.

Jednotná, 19-percentná DPH na knihy je u nás od roku 2004. Vyššiu DPH má len Dánsko, kde je tiež jednotná DPH a je na úrovni 25 percent. Mnohé krajiny dávnejšie znížili DPH v tejto oblasti, napríklad susedná Česká republika má päťpercentnú DPH, nulovú DPH majú v Poľsku a tiež vo Veľkej Británii. Vyššia sadzba DPH sa podľa kníhkupcov odrazila na znížení predaja kníh.

SITA© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Švajčiarsko darovalo trom nemocniciam RTG prístroje
<< predchádzajúci článok
Fico ocenil pokrok, ktorý dosiahlo letisko M. R. Štefánika

Zníženie DPH na knihy by malo skvalitniť knižný trh - diskusné fórum čitateľov