Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

08. marca 2009

Zníženie poplatkov do DSS môže byť likvidačné, tvrdí Mikloš



Zníženie poplatkov zo súčasných 0,065 percenta na vládou schválenú úroveň 0,025 percenta z čistej mesačnej hodnoty dôchodkových úspor, môže byť pre dôchodcovské správcovské spoločnosti (DSS) ...



Zdieľať
BRATISLAVA 8. marca (WEBNOVINY) - Zníženie poplatkov zo súčasných 0,065 percenta na vládou schválenú úroveň 0,025 percenta z čistej mesačnej hodnoty dôchodkových úspor, môže byť pre dôchodcovské správcovské spoločnosti (DSS) likvidačný. Povedal to v diskusnej relácii TV Markíza Na telo exminister financií Ivan Mikloš. Ako ďalej dodal proti zníženiu poplatkov opozícia nemá nič - len aby neboli likvidačné. Mikloš tvrdí, že tak radikálne zníženie zmenší konkurenciu na trhu, keď ostanú dve-tri spoločnosti čo nebude v prospech ľudí, lebo peniaze sa prestanú zhodnocovať. Podľa neho prvý pilier je z demografického pohľadu neudržateľný, a preto minulá vláda zriadila silný druhý dôchodkový pilier, kde si ľudia sporia a tieto peniaze sa im zhodnocujú. S Miklošovým tvrdením nesúhlasí ministerka práce sociálnych vecí a rodiny Viera Tomanová. Podľa nej úspory v druhom pilieri sú v červených číslach a ďalej sa znehodnocujú. Ako ďalej dodala, jediný, kto má z toho zisk, sú DSS. "V USA už v roku 2001 zaznamenali dôchodkové fondy výrazný prepad o 20 až 30 percent a tento trend pokračuje. U nás to vyzerá tak, že od druhého polroka 2006 sme dnes v strate približne osem percent." Nesúhlasí ani s Miklošovým tvrdení, že prvý pilier je neudržateľný z demografického hľadiska. "Nikto z nás nevie povedať koľko ľudí za 20-30 rokov zarobí na jedného dôchodcu." Podľa Tomanovej, peniaze v druhom pilieri jednoznačne strácajú - "odborníci hovoria, že kríza bude trvať 10 až 15 rokov. Do systému vstúpilo asi jeden milión ľudí - ja tvrdím že sú tam ľudia, ktorí si dodnes nenasporili ani korunu," povedala.


Exminister pripomenul, že v prípade DSS ide o dlhodobý projekt a krátkodobé negatívne dopady sú eliminované strednodobým a dlhodobým vývojom. Podľa neho za posledných sto rokov nenastal prípad, žeby akciové trhy boli v mínuse a krízy tu boli aj v minulosti. Ako ďalej upozornil aj OECD varuje práve pred narúšaním druhého dôchodkového pilieru hlavne z hľadiska udržania dôchodkového systému. Podľa Mikloša vláda za tri roky neprišla s lepšou alternatívou, iba s nabúravaním a ničením druhého piliera. "Schválený rozpočet počíta s tým, že z druhého piliera odíde 150 000 sporiteľov," skonštatoval. Poznamenal tiež, že vláda sa snaží zastrašiť ľudí a vyhnať ich z druhého piliera. Tomanová s tým nesúhlasí a odmieta tvrdenie o vyháňaní ľudí. "Ani jeden krok nesmeruje proti sporiteľovi. No je tu kríza, koľko si nasporia ľudia, ktorí dnes majú 40 až 50 rokov, jediný, kto na tomto systéme zarába sú DSS," vyhlásila.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Prezidentský kandidát Melník má podporu mladých z DFM
<< predchádzajúci článok
Siemens dodá veterné turbíny za 2,55 mld. USD