Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

19. decembra 2020

Znižovanie nezávislosti advokátov je znakom rozpadu právneho štátu, píše v liste premiérovi PelicarićZnižovanie štandardov nezávislosti sudcov a advokátov je často znakom rozpadu právneho štátu. Napísal to predseda Rady advokátskych komôr Európy (CCBE) Ranko Pelicarić v liste, ktorý zaslal predsedovi ...Zdieľať
gettyimages 938210944 676x382 19.12.2020 (Webnoviny.sk) - Znižovanie štandardov nezávislosti sudcov a advokátov je často znakom rozpadu právneho štátu. Napísal to predseda Rady advokátskych komôr Európy (CCBE) Ranko Pelicarić v liste, ktorý zaslal predsedovi vlády SR Igorovi Matovičovi (OĽaNO).


Pelicarić vyjadril podporu nezávislej advokácii na Slovensku a apeloval na zachovanie nezávislosti advokátskej samosprávy aj v oblasti disciplinárneho konania voči členom advokátskeho stavu. Informovala o tom Slovenská advokátska komora (SAK) na svojej internetovej stránke.

Obavy pre Najvyšší správny súd


Obavy predsedu CCBE súvisia so zriadením Najvyššieho správneho súdu, ktorý by mal mať aj disciplinárnu právomoc voči sudcom všeobecných súdov, prokurátorom a aj ďalším právnickým profesiám.

„Debata bude určite aj smerom k advokátom,“ uviedla na tlačovej besede po schválení reformy justície ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí).

Právny štát musí byť na Slovensku uchovaný


„Prvá a najdôležitejšia úloha advokátov je reprezentovať svojich klientov a práva a záujmy týchto klientov, ktoré sú chránené zákonom. Právo na právnu pomoc je jedným z ústavných práv ustanovených v Ústave SR a toto právo musí byť naplno zaručené. To by bolo nemožné, ak by nezávislosť advokátov, teda ich disciplinárna právomoc a nezávislosť Slovenskej advokátskej komory nebola dodržaná,“ píše v liste Pelicarić.

Ako dodal, SAK požaduje vysoké etické štandardy a neustále ich presadzuje prostredníctvom svojich disciplinárnych orgánov.

Podľa Pelicarića je kľúčové, aby všetky navrhované zmeny systému „bŕzd a protiváh“ boli transparentne prediskutované a opatrne premyslené.

„Je nevyhnutné, aby bol právny štát na Slovensku uchovaný v takej sile, ako je v celej Európskej únii, uzavrel Pelicarić.


Zdroj: Webnoviny.sk - Znižovanie nezávislosti advokátov je znakom rozpadu právneho štátu, píše v liste premiérovi Pelicarić © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Návrh zákona o súdnej ochrane vo verejných obstarávaniach ich môže zefektívniť, myslí si Kolíková
<< predchádzajúci článok
Na Slovensku je zatiaľ naplánovaných 25 vojenských cvičení, prísť by sa mali aj vojaci zo zahraničia

Znižovanie nezávislosti advokátov je znakom rozpadu právneho štátu, píše v liste premiérovi Pelicarić - diskusné fórum čitateľov