Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

13. decembra 2011

Znižovanie ratingov môže naštrbiť dôveryhodnosť agentúr



Proces revízie ratingov krajín eurozóny Medzinárodná ratingová agentúra Standard & Poor's minulý týždeň vyhlásila, že začína proces revízie ratingov 15 členských krajín eurozóny, ...



Zdieľať
standardamppoors BRATISLAVA 13. decembra (WEBNOVINY) - Proces revízie ratingov krajín eurozóny

Medzinárodná ratingová agentúra Standard & Poor's minulý týždeň vyhlásila, že začína proces revízie ratingov 15 členských krajín eurozóny, vrátane Slovenska, s možnosťou zníženia. V konečnom dôsledku by zníženie ratingov všetkých posudzovaných štátov znamenalo, že najvyšší rating AAA by nezostal žiadnej krajine menovej únie. Ratingová agentúra tieto kroky opierala o vyhlásenie, že systémové riziká v eurozóne prerástli v posledných týždňoch do takej miery, že vyvíjajú tlak na zníženie ratingu eurozóny ako celku. Tieto kroky ratingovej agentúry Standard & Poor's ostro kritizovali viacerí európski politici. Definitívne rozhodnutie agentúra avizovala v najbližších dňoch.Zníženie ratingu väčšiny štátov eurozóny, tak ako to naznačovala ratingová agentúra Standard & Poor's, by podľa guvernéra Národnej banky Slovenska (NBS) Jozefa Makúcha naštrbilo dôveru v ratingové agentúry. Ako uviedol na utorňajšej tlačovej konferencii, ratingové agentúry využívajú neznáme metodiky a proces, ktorým rozhodujú o prideľovaní ratingov, je netransparentný.


Negatívny scenár

"Pokiaľ by sa naplnil negatívny scenár, že sa zníži rating 15 štátom eurozóny, čiže všetky trojáčkové ratingy v eurozóne by boli zrušené, otázka dôveryhodnosti je naozaj na mieste. Ale nielen dôveryhodnosti týchto štátov, ale aj dôveryhodnosti ratingových agentúr," konštatoval Makúch s tým, že najvyšší rating AAA by tak zostal iba 12 štátom, medzi nimi napríklad ostrovu Man či Hong-Kongu. "Čiže je to veľmi zaujímavý výber, čo zostal v tých troch áčkach. Ak tento rating bude takýto uletený svojím spôsobom, tak aj dôveryhodnosť ratingu je otázna," dodal guvernér.


Dopad na Európsku centrálnu banku

Makúch pritom nevylučuje, že zníženie ratingu väčšine krajín eurozóny by malo aj dopad na prácu Európskej centrálnej banky (ECB), ten by však v žiadnom prípade nemal byť katastrofický. "Bolo nie náhodou prijaté rozhodnutie, že sme ochotní prijímať kolaterály po úroveň obyčajného áčka. Čiže vieme ďalej robiť všetky operácie, ktoré sú potrebné preto, aby bankový sektor, za ktorý je ECB z pohľadu likvidity svojím spôsobom zodpovedná, bez problémov a prerušenia," tvrdí guvernér.

Okrem toho boli podľa Makúcha prijaté ďalšie mimoriadne opatrenia, napríklad možnosť dodať likviditu v plnom požiadanom rozsahu až na tri roky za fixnú úrokovú sadzbu či zníženie povinných minimálnych rezerv na polovicu. "Čiže sú to veľké kroky na stabilizáciu trhu, ktorý by mohol byť práve tými ratingmi destabilizovaný," dodal Makúch.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
PRIEVIDZA: Dve školy v meste zaniknú
<< predchádzajúci článok
Tymošenkovú vo väzení navštívil eurokomisár pre rozšírenie