![]()  | 
        
| Správy | Reality | Video | TV program | TV Tipy | Práca | |
| 
              Utorok  4.11.2025 
         | 
        Autobazár | Dovolenka | Výsledky | Kúpele | Lacné letenky | Lístky | 
| 
              Meniny má Karol 
         | 
        Ubytovanie | Nákup | Horoskopy | Počasie | Zábava | Kino | 
| 
              | 
        
             | 
        
              | 
        
                 | 
        
             | 
    
| 
			 | 
23. júla 2014
Zo súsošia Moyses-Kuzmány urobili Cyrila a Metoda
Na snímke pohľadnica Banskej Bystrice s pamiatkami.
Zdieľať
Na snímke pohľadnica Banskej Bystrice s pamiatkami.  Foto: TASR/ReprofotoPočas letnej turistickej sezóny dovolenkári spoznávajú mestá i obce Slovenska a často si na pamiatku kúpia aj pohľadnicu. Pozornému oku jedného z nich neušlo, že na banskobystrickej je chybné pomenovanie bronzového súsošia. TASR preto oslovila vydavateľa pohľadníc, či o chybe vie, prípadne či neuvažuje o ich stiahnutí z predaja.
"Veľmi nás to mrzí a úprimne sa ospravedlňujeme. O tejto chybe sme nevedeli, ďakujeme, že ste nás na to upozornili," konštatoval dnes pre TASR vydavateľ a grafik Ivan Bella.
"Pohľadníc Banskej Bystrice sme robili asi päť druhov, v náklade okolo 3000 kusov. Všetky sú už vypredané, čiže aj keby sme chceli, nemáme ich ako stiahnuť z predaja. Pri pomenovávaní pamiatok sme vždy veľmi opatrní, dávame si na to pozor a overujeme to, napríklad v mestských infocentrách," zdôraznil.
Príprava novej série
Na snímke zadná strana pohľadnice Banskej Bystrice s pomenovanými pamiatkami. Namiesto súsošia katolíckeho biskupa Štefana Moysesa a evanjelického kňaza Karola Kuzmányho je napísaná socha Cyrila a Metoda.  Foto: TASR/Reprofoto "Ročne robíme tisíce pohľadníc celého Slovenska, za posledných 15 rokov je to druhá chyba. Ešte raz, veľmi nás to mrzí," dodal Bella.
Ekumenické súsošie významných dejateľov Banskej Bystrice Moyses – Kuzmány slávnostne odhalili v roku 2005 na Moysesovom námestí v centre mesta. Je v nadživotnej veľkosti a postavy vystupujú priamo z dlažby. Obe spája oblúk v tvare šálu, ktorý symbolizuje národnú a ekumenickú jednotu Slovákov.
Ako uvádza Informačné centrum Banskej Bystrice, Štefan Moyses bol katolícky biskup, ktorý pôsobil aj v banskobystrickej diecéze. Výrazne prispel k rozvoju miestneho katolíckeho gymnázia, z ktorého sa šírilo vzdelanie v slovenskom jazyku. Na valnom zhromaždení Matice slovenskej v Martine ho 4. augusta 1863 zvolili za prvého predsedu. Na tom istom sneme zvolili evanjelického kňaza Karola Kuzmányho za podpredsedu tejto celonárodnej kultúrnej inštitúcie.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR
