24hod.sk    Šport    ZOH v Kanade 2010

14. februára 2010

ZOH: Kuzminová vie, že namaškrtila Slovákov

Anastasia Kuzminová: "Teraz budú očakávania na Slovensku ešte vyššie. Určite by všetci chceli, aby som získala ďalšiu medailu"

Biatlonistka Asnastasia Kuzminová bohato naplnila v sobotňajších rýchlostných pretekoch na 7,5 km slovenské medailové ambície na zimných olympijských hrách vo Vancouveri, ale jej neočakávané zlato môže fungovať aj ako návnada na ďalšie úspechy. "Teraz budú očakávania na Slovensku ešte vyššie. Určite by všetci chceli, aby som získala ďalšiu medailu," priznala zvýšený tlak pred pokračovaním biatlonového programu na ZOH 2010 rodáčka z ruského Ťumenu. Skvelý začiatok zaskočil aj ju samotnú. V stíhacích pretekoch na 10 km však už o momente prekvapenia nemôže byť ani reč. Výhodná pozícia ju razom postavila do úlohy spolufavoritky. "Musím zachovať pokoj a zabudnúť na šprint. Budú to nové preteky," povedala Kuzminová.

Kto by však zabudol na okamihy, ktoré priniesli slovenskej výprave toľko radosti? S výnimkou striebornej Magdaleny Neunerovej bolo celé obsadenie stupňov pre víťazky malým biatlonovým šokom. "Medailu v individuálnych pretekoch som naozaj neočakávala. Magické, tak trochu bizarné, ale úžasné," hľadala slová bronzová Francúzka Marie Dorinová. "Nikdy sa neobzerám za seba, nesledujem výsledkovú tabuľu. Chcela som si len oddýchnuť a dostať sa čo najskôr do šatne. Radšej sa na výsledky pozerám až vtedy, keď je poradie isté," poznamenala na margo výsledkov Kuzminová.

Slovenka po prvom a jedinom chybnom výstrele deklasovala súperky najmä skvelým behom. Favoritky dobiehali do cieľa vyčerpané náročnými snehovými podmienkami, ktoré sa s pribúdajúcim časom ešte zhoršovali. Doplatila na ne aj Švédka Helena Jonssonová, ktorá zostrelila všetkých desať terčov, a napriek tomu skončila až na 12. mieste. "Vôbec netuším, čo sa stalo," stroho komentovala majsterka sveta a víťazka štyroch pretekov Svetového pohára 2009/10. Aj tréner a manžel víťazky v jednej osobe Daniel Kuzmin priznal, že dôležitým faktorom úspechu bola alchýmia so snehom vo Whistler Olympic Parku. "Včera tu silno, silno snežilo. Dnes boli trate skvele pripravené, veľmi nám to pomohlo," pochvaľoval si Kuzmin.