24hod.sk    Gala    Hudba

18. marca 2019

Zomrel gitarista Dick Dale, jeho skladba Misirlou je známa z kultového filmu Pulp FictionVo veku 81 rokov zomrel americký rockový gitarista Dick Dale, ktorého skladba Misirlou je známa z kultového filmu Pulp Fiction: Historky z podsvetia (1994) Quentina Tarantina. Podľa jeho bývalého ...Zdieľať
dick dale 676x514 LOS ANGELES 18. marca (WebNoviny.sk) - Vo veku 81 rokov zomrel americký rockový gitarista Dick Dale, ktorého skladba Misirlou je známa z kultového filmu Pulp Fiction: Historky z podsvetia (1994) Quentina Tarantina. Podľa jeho bývalého basgitaristu Sama Bollea skonal v sobotu v noci, no žiadne ďalšie informácie nie sú známe.

Tvorca surf rocku


Dick Dale, ktorý sa narodil 4. mája 1937 v Bostone ako Richard Anthony Mansour, zvykol o sebe vyhlasovať, že to on vytvoril surf rock - žáner spájaný so surfovou kultúrou - nie Beach Boys, a mnohí kritici mu v tomto smere dávali za pravdu.

Svoj hudobný štýl podľa vlastných slov vytvoril, keď sa rozhodol spojiť zvuk burácajúcich oceánskych vĺn, ktorý počul pri surfovaní, s melódiami inšpirovanými rockabilly, ktoré mal v obľube.

Priekopník hudobného žánru


"Dale bol priekopníkom hudobného žánru, ktorý neskôr Beach Boy Brian Wilson a ďalší dotvorili," píše magazín Rolling Stone vo svojej Encyklopédii Rock & Rollu s tým, že jeho skladba Let's Go Trippin' vyšla v roku 1961, dva mesiace pred prvým hitom Beach Boys s názvom Surfin'.

V roku 1962 Dale v šou Eda Sullivana po prvý raz predstavil spomínanú Misirlou, inšpirovanú gréckou ľudovou piesňou. Medzi jeho ďalšie známe skladby patrili The Wedge, Night Rider, Jungle Fever, Shake-N-Stomp alebo Surfin' and A-Swingin'.


Zdroj: Webnoviny.sk - Zomrel gitarista Dick Dale, jeho skladba Misirlou je známa z kultového filmu Pulp Fiction © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

Prečítajte si tiež


https://www.24hod.sk/zomrel-gitarista-dick-dale-jeho-skladba-misirlou-je-znama-z-kultoveho-filmu-pulp-fiction-cl662120.html