Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

18. mája 2018

Zomrel historik Richard Pipes, expert na Rusko a Sovietsky zväzNa archívnej snímke bývalý americký prezident odovzdáva medailu historikovi Richardovi Pipesovi.Zdieľať
Na archívnej snímke bývalý americký prezident odovzdáva medailu historikovi Richardovi Pipesovi. Foto: TASR/AP
Cambridge 18. mája (TASR) - Vo veku 94 rokov zomrel vo štvrtok americký historik Richard Pipes, ktorý sa špecializoval na dejiny Ruska a istý čas pôsobil ako poradca 40. prezidenta Spojených štátov Ronalda Reagana. Informovala o tom v piatok agentúra AP.


Pipesov syn Daniel uviedol, že jeho otec skonal vo štvrtok nadránom v domove pre dôchodcov v meste Cambridge v štáte Massachusetts.

Pipes sa narodil v roku 1923 v židovskej rodine v poľskom meste Tešín, odkiaľ spolu s rodičmi utiekol pred nacistickou okupáciou a v roku 1940 sa usadil v Spojených štátoch.

Prakticky celá Pipesova akademická kariéra sa spája s Harvardovou univerzitou, kde od roku 1958 až do odchodu do dôchodku o takmer 40 rokov neskôr vyučoval dejiny Ruska a Sovietskeho zväzu.

V rokoch 1981-82 stál Pipes na čele odboru pre sovietske a východoeurópske záležitosti Rady pre národnú bezpečnosť a úzko spolupracoval s vtedajším prezidentom USA Ronaldom Reaganom.

Pipes je autorom viacerých významných publikácií s tematikou politických dejín Európy, Ruska a Sovietskeho zväzu. Medzi jeho najznámejšie diela patria Russia Under the Old Regime (Rusko za starého režimu), Soviet Strategy in Europe (Sovietska stratégia v Európe), či The Russian Revolution (Ruská revolúcia).

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Trotuár v Banskej Štiavnici bol miestom špacírok a študentov
<< predchádzajúci článok
Gravidná nosorožia samica dáva nádej na záchranu ohrozeného druhu

Zomrel historik Richard Pipes, expert na Rusko a Sovietsky zväz - diskusné fórum čitateľov