Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

08. augusta 2016

Zomrel kňaz, ktorý sa stal hrdinom Krvavej nedele v Londonderry



Ilustračná snímka



Zdieľať
Ilustračná snímka Foto: TASR/AP
Londýn 8. augusta (TASR) - Bývalý katolícky biskup z Derry Edward Daly - jedna z tvárí pochodu katolíkov ulicami severoírskeho mesta Londonderry, ktorý sa odohral 30. januára 1972 a do dejín sa zapísal ako Krvavá nedeľa (Bloody Sunday) - zomrel dnes po dlhej chorobe vo veku 82 rokov.


Pri paľbe britských výsadkárov do ľudí vtedy prišlo o život 13 ľudí. Tento zásah viedol v Severnom Írsku k náboženským nepokojom, ktoré si vyžiadali asi 3000 obetí na životoch.

Daly, ktorý roky v Londonderry pôsobil ako kňaz, sa stal pre mnohých ľudí hrdinom, pretože napriek ohrozeniu vlastného života dával zraneným pomazanie chorých.

Fotografia, ktorá zachytáva Dalyho, ako máva zakrvavenou vreckovkou, čím žiadal zastavenie paľby, aby bolo možné pomôcť zomierajúcemu 17-ročnému demonštrantovi, sa stala symbolom Krvavej nedele.

Daly neskôr povedal, že neprejde deň, aby si na Krvavú nedeľu nespomenul. "Prenasleduje ma celé roky," dodal v rozhovore zaznamenanom o 25 rokov neskôr.

Daly slúžil v Londonderry ako kňaz od roku 1962. V rokoch 1974-94 bol biskupom z Derry. Tejto funkcie sa vzdal, keď utrpel mozgovú porážku. Neskôr však ešte pôsobil ako kňaz v hospici.

V roku 2011 vydal pamäti, ktoré upútali pozornosť médií, pretože v nich vyslovil názor, že katolícka cirkev by mala kňazom umožniť, aby sa ženili.

Daly bol prívržencom ukončenia násilností medzi katolíckou a protestantskou komunitou v Severnom Írsku, pričom s týmto cieľom viedol kampaň spoločne s protestantským biskupom Jamesom Mehaffeym, s ktorým ho spájalo aj osobné priateľstvo. Mehaffey dnes v reakcii na správu o úmrtí uviedol, že Daly "bol Božím mužom a mužom z ľudu, veľkým cirkevným vodcom a pozoruhodným priateľom".

Vyšetrovanie, ktoré sa uskutočnilo bezprostredne po masakre v Londonderry, dospelo k záveru, že paľbe britských jednotiek predchádzala streľba ozbrojencov Írskej republikánskej armády. Britské jednotky údajne strieľali aj vzhľadom na podozrenie, že obete mohli byť ozbrojené. Neskorším, 12 rokov trvajúcim vyšetrovaním sa však zistilo, že britskí vojaci neboli terčom útoku a strieľali do neozbrojených civilistov bezdôvodne. Mnohí z civilistov v čase paľby pritom z miesta ozbrojenej zrážky utekali alebo sa snažili pomôcť zraneným.

Pamiatke masakru v Londonderry bolo venovaných niekoľko piesní, napr. Sunday Bloody Sunday od skupiny U2 či rovnomenná pieseň na albume Johna Lennona Sometime In New York City. Paul McCartney krátko po Krvavej nedeli vydal pieseň s názvom Give Ireland Back to the Irish, v ktorej vyjadril svoje názory na severoírsky problém.

O udalostiach z roku 1972 boli v roku 2002 natočené dva filmy: Bloody Sunday od režiséra Paula Greengrassa a snímka Sunday od Charlesa McDougalla.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Vo Francúzsku zadržali dievča, ktoré malo v pláne spáchať útok
<< predchádzajúci článok
Rutte vyzýva lídrov EÚ, aby diskutovali o Európe bez Británie