Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

18. februára 2019

Zomrel legendárny kameraman a signatár Charty 77 Stanislav Milota



Vo veku 85 rokov zomrel v pondelok významný český kameraman a signatár Charty 77 Stanislav Milota. Manžel herečky Vlasty Chramostovej podľahol zápalu pľúc v ...



Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/Martin Baumann
Praha 18. februára (TASR) - Vo veku 85 rokov zomrel v pondelok významný český kameraman a signatár Charty 77 Stanislav Milota. Manžel herečky Vlasty Chramostovej podľahol zápalu pľúc v pražskej nemocnici na Karlovom námestí. Informoval o tom spravodajský portál Novinky.cz.


Posledným celovečerným a zrejme najuznávanejším filmom kameramana Milotu bol Spaľovač mŕtvol (1968), ktorý režíroval Juraj Herz narodený na Slovensku. Kultovú čiernobielu snímku s Milotovými inovatívnymi zábermi ocenili aj v zahraničí.

Dej filmu s ťaživou atmosférou, kde si zahrala aj Milotova manželka, sa odvíja okolo postavy zamestnanca krematória, oddaného rodine a svojej práci, v podaní Rudolfa Hrušínského st. Po nástupe nacizmu v Čechách začne spolupracovať s okupantmi a mení sa na sadistického človeka. Židovský pôvod jeho manželky je preňho príťažou.

Milota nakrúcal v roku 1969 pohreb Jana Palacha, ktorý sa upálil na protest proti rezignácii spoločnosti po obsadení Československa vojskami armád krajín Varšavskej zmluvy.

V auguste 1968 nakrútil tiež s produkčným Jaromírom Kallistom takmer 3500 metrov dokumentárnych záberov z okupácie Prahy, z ktorých Evald Schorm zostrihal stredometrážnu esej Zmatek. Za normalizácie ho prepustili z filmového štúdia na Barrandove a nemohol už nakrúcať.

Milota bol signatárom Charty 77 a spolu s manželkou Vlastou Chramostovou organizovali legendárne bytové divadlo.

Milota sa narodil 9. marca 1933 v Prahe do chudobnej robotníckej rodiny. Vyučil sa za filmového laboranta a v rámci vojenskej služby pôsobil pri armádnom filme. Ako kameraman spolupracoval napríklad s Janom Procházkom, Vladimírom Sísom, Evaldom Schormom či Drahomírou Vihanovou. Za kamerou stál aj pri filmoch Na lane, Piknik, Anděl blažené smrti, Zmatek 1968 a Jan 69.

Po roku 1989 pôsobil ako vedúci kancelárie sekretariátu prezidenta Václava Havla. Postihla ho čiastočná strata zraku a tak sa k profesii kameramana už nevrátil.

Od roku 2001 bol držiteľom politického ocenenia - Ceny Františka Kriegla, nositeľom Čestnej medaily T. G. Masaryka za vernosť jeho odkazu a v roku 2016 dostal Českého leva za dlhoročný umelecký prínos pre českú kinematografiu, pripomenul portál Novinky.cz.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Muža žijúceho v Anglicku obvinili z podnecovania na útok v Nemecku
<< predchádzajúci článok
Praet: ECB vyhodnotí stav a vyhliadky na poskytnutie úverov v eurozóne