Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

03. septembra 2011

Zomrel maďarský nacista Šándor KépíróNajvýznamnejší doteraz nepotrestaný podozrivý nacistický vojnový zločinec Sándor Képíró v sobotu v Budapešti zomrel vo veku 97 rokov. S odvolaním sa na jeho rodinu o tom zatiaľ bez bližšieho ...Zdieľať
sandor kepiro BUDAPEŠŤ 4. septembra (WEBNOVINY) - Najvýznamnejší doteraz nepotrestaný podozrivý nacistický vojnový zločinec Sándor Képíró v sobotu v Budapešti zomrel vo veku 97 rokov. S odvolaním sa na jeho rodinu o tom zatiaľ bez bližšieho spresnenia informovala maďarská tlačová agentúra MTI.


Bývalý dôstojník maďarských špeciálnych bezpečnostných síl Képíró vraj trpel "celkovým oslabením" a podľa jeho právnika Zsolta Zetenyiho k tomu dopomohol aj júlový súdny proces.

Képíró bol na čele zoznamu najväčších dosiaľ nepotrestaných nacistických zločincov Centra Simona Wiesethala. Dôchodcu, ktorý väčšinu svojho života prežil v Argentíne, obviňovali z účasti na poprave vyše 1 200 civilistov, najmä Židov, Srbov a Rómov v roku 1942. Súd v Budapešti ho však v júli oslobodil, čo vyvolalo veľké protesty u Židov žijúcich v Maďarsku a na Balkáne.

V srbskej metropole Belehrad a meste Novi Sad po vynesení oslobodzujúceho rozsudku protestovali stovky ľudí. Kým zhromaždení v Belehrade skandovali "Vinný!", v Novom Sade približne 200 ľudí pochodovalo k miestu, kde v roku 1942 zadržiavali desiatky ľudí pred tým, ako ich na Képíróov rozkaz popravili.

Maďarskí vojaci a policajti nahnali v januári 1942 stovky obyvateľov Nového Sadu k rieke Dunaj, kde ich za dva dni postrieľali a nahádzali do vody.

Táto tragédia je známa ako "Novosadský masaker". Képíróa a ďalších 14 osôb odsúdili v roku 1944 za účasť na masovej vražde na 10 rokov väzenia, vtedajší maďarský fašistický režim ich však oslobodil.

V roku 1946 ho komunistický režim odsúdil na 14 rokov v neprítomnosti, keďže hneď po vojne ušiel do Argentíny. V roku 1996 sa sám vrátil do Budapešti.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Američan, ktorý písal Obamove prejavy, lákajú komédie
<< predchádzajúci článok
Čilské lietadlo sa zrútilo nad oceánom, zomrelo 21 ľudí

Zomrel maďarský nacista Šándor Képíró - diskusné fórum čitateľov