Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

24. apríla 2016

Zomrel popredný africký hudobník Papa Wemba



Na archívnej snímke zo 17. novembra 2004 je konžský spevák a hudobník, skladateľ a herec Papa Wemba. Jeden z najpopulárnejších afrických spevákov zomrel v sobotu 23. apríla 2016 vo veku 66 rokov. Wemba skolaboval na pódiu počas ...



Zdieľať
Na archívnej snímke zo 17. novembra 2004 je konžský spevák a hudobník, skladateľ a herec Papa Wemba. Jeden z najpopulárnejších afrických spevákov zomrel v sobotu 23. apríla 2016 vo veku 66 rokov. Wemba skolaboval na pódiu počas koncertu, ktorý sa konal na Pobreží Slonoviny. Foto: TASR/AP
Abidjan 24. apríla (TASR) - Konžský spevák a skladateľ Papa Wemba, jeden z najpopulárnejších hudobníkov Afriky, zomrel dnes nadránom vo veku 66 rokov v Pobreží Slonoviny. Informovali o tom miestne médiá a rozhlasová stanica Radio France Internationale (RFI).


Muzikant sa začal zle cítiť počas koncertu na hudobnom festivale v Abidjane, metropole Pobrežia Slonoviny. Napísala to webová stránka lebabi.net s odvolaním sa na organizátorov podujatia.

Podľa francúzskeho denníka Le Monde Papa Wemba na pódiu skolaboval a urýchlene ho odviezli do nemocnice.

Jeho smrť prišla nečakane, len deň po tom, čo na Facebooku napísal nadšený odkaz, ako sa teší na koncert. Zaželal tiež "veľa radosti všetkým".

Narodil sa ako Jules Shungu Wembadio Pene Kikumba, jeho kariéra trvala takmer päť desaťročí. Bol obľúbený po celej Afrike, ale stal sa známym aj mimo tohto kontinentu - vďaka spolupráci s legendárnym britským hudobníkom a zakladateľom skupiny Genesis Petrom Gabrielom a tiež s americkým muzikantom Steviem Wonderom.

Pokladajú ho za popredného predstaviteľa world music. Spopularizoval žáner soukous nazývaný aj "rumba rock", ktorý vznikol z konžskej rumby.

K hitom zosnulého patria napríklad piesne Sai Sai, Yolele a Maria Valencia, uviedla dnes tlačová agentúra DPA.

Papa Wemba bol známy výstredným štýlom obliekania, ktorý mladí muži v Konžskej demokratickej republike (KDR/bývalé Zair) napodobňovali.

V roku 2011 vydražil svoje koncertné oblečenie, aby získal peniaze na výstavbu škôl a sirotincov v hlavnom meste KDR Kinshasa.

Hudobník si po roku 2000 odpykal vo Francúzsku krátky trest odňatia slobody za napomáhanie pri pašovaní konžských migrantov do krajiny.

Rozhlasové a televízne stanice v KDR a Pobreží slonoviny púšťali dnes celý deň jeho hudbu. Vyjadrenia sústrasti prichádzali z celého sveta, ale predovšetkým z KDR.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Spisovateľka Adela Čajaková-Petrovičová písala pre deti
<< predchádzajúci článok
VIDEO: Hubárska sezóna na hornej Nitre sa rozbieha, rastú májovky