Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

08. marca 2018

Zomrel posledný argentínsky exdiktátor Reynaldo BignoneBývalí diktátori Jorge Rafael Videla (druhý sprava) a Reynaldo Bignone čakajú na vypočutie verdiktu 5. júla 2012 v Buenos Airese, archívna snímka.Zdieľať
Bývalí diktátori Jorge Rafael Videla (druhý sprava) a Reynaldo Bignone čakajú na vypočutie verdiktu 5. júla 2012 v Buenos Airese, archívna snímka. Foto: TASR/AP
Buenos Aires 8. marca (TASR) - Reynaldo Bignone, posledný z vodcov vojenskej diktatúry známej aj ako "špinavá vojna", ktorá zúrila v Argentíne v rokoch 1976-1983, zomrel v stredu vo veku 90 rokov. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na miestnu štátnu tlačovú agentúru Télam.


Bignone bol prezidentom Argentíny od júla 1982 do decembra 1983. V roku 2010 ho odsúdili na 25 rokov za úlohu, ktorú zohral pri únosoch, mučení a vraždách oponentov režimu. Popri Omarovi Graffignaovi a Santiagovi Riverosovi bol jedným z posledných žijúcich členov diktatúry.

Podľa ľudskoprávnych skupín počas "špinavej vojny" zmizlo, teda bolo unesených alebo zavraždených, približne 30.000 osôb. Argentína nastúpila na cestu k demokracii v októbri 1983 voľbami, ktoré vypísal Bignone. O dva mesiace nato odovzdal moc slobodne zvolenému Raúlovi Alfonsínovi.

Vojenské diktatúry v Argentíne, Bolívii, Brazílii, Čile, Paraguaji a Uruguaji v 70. a 80. rokoch spolupracovali na koordinovanom prenasledovaní exilových oponentov. Prvý vodca argentínskej junty Jorge Rafael Videla, ktorý vládol v rokoch 1976-1981, zomrel v roku 2013 ako 87-ročný.

Svoje konanie argentínski vojenskí diktátori ospravedlňovali tým, že bolo nutné na potlačenie ľavicových partizánskych skupín. Krajina začala súdne procesy v súvislosti s týmto obdobím po roku 2000. Iba vlani dostalo 29 ľudí doživotné tresty za prevádzkovanie tajnej väznice a mučiarne.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
HROZÍ MU TREST SMRTI: Strelca z floridskej školy obvinili zo 17 vrážd
<< predchádzajúci článok
Keď sa rozplynú hmly, potešia nás aj slnečné lúče

Zomrel posledný argentínsky exdiktátor Reynaldo Bignone - diskusné fórum čitateľov