Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

13. septembra 2019

Zomrel známy spisovateľ a disident György KonrádGyörgy Konrád, archívna snímka.Zdieľať
György Konrád, archívna snímka. Foto: TASR/AP
Budapešť 13. septembra (TASR) - Vo veku 86 rokov zomrel v piatok uznávaný maďarský spisovateľ a disident György Konrád. Informovala o tom agentúra MTI s odvolaním sa na vyhlásenie autorovej rodiny.


Rodák z východného Maďarska bol počas druhej svetovej vojny terčom prenasledovania v súvislosti so svojím židovským pôvodom. Od roku 1977 mohol vo vlasti publikovať len v samizdate, čo sa zmenilo až po desaťročí zákazu. V roku 1991 mu udelili Cenu mieru Nemeckého knižného obchodu, o desať rokov neskôr za zásluhy o proces zjednocovania Európy prestížnu Cenu Karola Veľkého.

V roku 1969 vyšiel Konrádovi jeho prvý román Kurátor. Do konfliktu so štátnou mocou sa dostal po tom, čo mu vyšla kritická filozofická štúdia Cesta inteligencie k triednej moci (1974). Úplný zákaz publikovať v Maďarsku prišiel po tom, čo Konrád vydal román Zakladateľ mesta (1977). Po porážke komunizmu mu vyšiel román Kamenné hodiny (1994). V rokoch 1993-1997 pracoval ako prezident Akadémie umení v Berlíne.

Súčasného maďarského premiéra Viktora Orbána, ktorý spustil kampaň zameranú na diskreditáciu amerického finančníka a filantropa židovského pôvodu Georgea Sorosa označil Konrád v roku 2017 za "najtoxickejšieho maďarského politika od pádu komunizmu".

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Sobota bude príjemná, teploty na slnku sa budú šplhať k tridsiatke
<< predchádzajúci článok
Poslanci ukončili diskusiu k odvolaniu premiéra:Hlasovať budú v utorok

Zomrel známy spisovateľ a disident György Konrád - diskusné fórum čitateľov