Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Gala    Hudba

01. októbra 2019

Zomrela operná hviezda Jessye Norman, získala aj štyri ceny GrammyVo veku 74 rokov zomrela medzinárodná operná hviezda Jessye Norman, ktorej vášnivý soprán dopomohol k získaniu štyroch cien Grammy. O jej úmrtí informovala hovorkyňa rodiny Gwendolyn ...Zdieľať
norman 676x451 1.10.2019 (Webnoviny.sk) - Vo veku 74 rokov zomrela medzinárodná operná hviezda Jessye Norman, ktorej vášnivý soprán dopomohol k získaniu štyroch cien Grammy. O jej úmrtí informovala hovorkyňa rodiny Gwendolyn Quinn.


Umelkyňa skonala v pondelok ráno v newyorskej nemocnici na septický šok a zlyhanie orgánov v dôsledku komplikácií po poranení miechy, ktoré utrpela v roku 2015.

Norman bola priekopníčkou a jednou z mála čiernych speváčok, ktoré si vyslúžili celosvetovú slávu. Vystupovala v uznávaných operných domoch, ako sú milánska La Scala alebo Metropolitná opera v New Yorku a spievala titulné úlohy v operách ako Carmen alebo Aida a predstavila sa tiež v dielach Richarda Wagnera.

Nevenovala sa však len opere a klasickej hudbe, ale spievala aj piesne džezového skladateľa Dukea Ellingtona a iných umelcov.

Jessye Norman


...sa narodila 15. septembra 1945 v Auguste v americkom štáte Georgia, v časoch segregácie. Pochádzala z hudobníckej rodiny a v detstve spievala v kostole.

Hudbu mohla študovať vďaka štipendiu na Howard University vo Washingtone, neskôr študovala na Peabody Conservatory a University of Michigan. Svoj operný debut absolvovala v roku 1969 v Berlíne.

V roku 1997 sa ako 52-ročná stala najmladšou osobou, ktorá získala prestížne ocenenie Kennedyho centra, v roku 2010 si prevzala z rúk prezidenta Baracka Obamu Národnú medailu umenia, a mnohé významné univerzity jej udelili čestné doktoráty.
Zdroj: Webnoviny.sk - Zomrela operná hviezda Jessye Norman, získala aj štyri ceny Grammy © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Literárny fond ocenil autorov vedeckej a odbornej literatúry 2018
<< predchádzajúci článok
Umelecký svet smúti: Zomrela známa operná diva

Zomrela operná hviezda Jessye Norman, získala aj štyri ceny Grammy - diskusné fórum čitateľov