Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

17. apríla 2019

Zosadený sudánsky prezident Bašír môže požiadať o azylNa snímke Umar Bašír, archívna snímka.Zdieľať
Na snímke Umar Bašír, archívna snímka. Foto: TASR/AP
Kampala 17. apríla (TASR) - Zosadený sudánsky prezident Umar Bašír môže v prípade záujmu požiadať o azyl v Ugande, pričom nebude prekážkou ani zatykač, ktorý na neho v minulosti vydal Medzinárodný trestný súd (ICC). Tlačovej agentúre DPA to povedal v stredu ugandský štátny tajomník pre medzinárodné vzťahy Henry Okello Oryem.


"Ak by prišiel Bašír do Ugandy, bol by vítaný. Čo je zlé na tom, poskytnúť mu azyl?" vyjadril sa o dlhoročnom lídrovi Sudánu, ktorého minulý týždeň zosadila armáda.

"Ak Bášír požiada o azyl, aby prišiel sem, zvážime to a nebudeme sa ospravedlňovať ICC. Domnievame sa, že ICC nemá už nijakú dôveryhodnosť. Skončil," dodal ugandský štátny tajomník.

Sudánska armáda zosadila a zadržala Bašíra po niekoľkých mesiacoch masových protestov proti jeho vláde. Vedenie krajiny prevzala vojenská rada, ktorá však vyhlasuje, že nejde o prevrat.

Medzinárodný súd so sídlom v holandskom Haagu požaduje zatknutie Bašíra v súvislosti s vojnovými zločinmi a genocídou spáchanými v sudánskom regióne Dárfúr.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Srbsko chce, aby Rusko zohrávalo väčšiu úlohu v dialógu s Kosovom
<< predchádzajúci článok
V Prešovskom kraji zrealizujú projekty za 23,5 milióna eur

Zosadený sudánsky prezident Bašír môže požiadať o azyl - diskusné fórum čitateľov