Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

19. marca 2015

Zotrvanie, vystúpenie či vstup do 2. piliera treba zodpovedne zvážiť



Od 15. marca až do 15. júna tohto roka, teda v období otvorenia 2. piliera v dôchodkovom systéme, majú sporitelia, prípadne záujemcovia o vstup do 2. piliera možnosť ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR
Bratislava 19. marca (TASR/Teraz.sk) - Od 15. marca až do 15. júna tohto roka, teda v období otvorenia 2. piliera v dôchodkovom systéme, majú sporitelia, prípadne záujemcovia o vstup do 2. piliera možnosť rozhodnúť sa, ako sa zabezpečia na dôchodok. Situácia každého sporiteľa alebo poistenca je individuálna a rozhodnutie je iba na ňom.


Peter Višváder, hovorca Sociálnej poisťovne pre TASR uviedol: "Aby mal 2. pilier pre sporiteľa zmysel, mal by sporiť aspoň 25 rokov a mať príjmy vyššie, ako je priemerná mzda 858 eur. Tí, čo sú bez príjmu, napríklad dlhodobo nezamestnaní, tí, ktorí dlhšie pracujú v zahraničí a pritom neodvádzajú príjmy na Slovensku, matky, ktoré plánujú dlhodobú starostlivosť o deti a nie kariéru, alebo tí, ktorí majú nepravidelný príjem, ďalej tí, ktorí zarábajú do výšky priemernej mzdy, teda menej ako 858 eur, tí si pravdepodobne v 2. pilieri nenašetria viac, ako keby mali dôchodok len zo Sociálnej poisťovne, teda z 1. piliera. Mali by preto zvážiť odporúčanie vystúpiť z 2. piliera. Rizikovou skupinou sú aj tí, ktorých príjem je 1- až 1,25-násobok priemernej mzdy. Šancu na vyšší dôchodok ako iba zo Sociálnej poisťovne majú sporitelia s príjmom nad 1100 eur."

Podľa hovorcu je preto dôležitá aj predpokladaná dĺžka sporenia v 2. pilieri. Pre ľudí nad 45 rokov veku platí odporúčanie z neho vystúpiť, rizikovou skupinou z hľadiska dĺžky sporenia sú ľudia od 41 do 45 rokov najmä vo vzťahu k príjmom. Na vyšší dôchodok ako iba zo Sociálnej poisťovne majú šancu mladší ľudia do 40 rokov veku. Tieto odporúčania samozrejme platia pri zachovaní parametrov nastavených v 1. a 2. pilieri v súčasnosti.

V prípade, že sa sporiteľ rozhodne z 2. piliera vystúpiť, jeho peniaze budú prevedené do Sociálnej poisťovne a obdobie v 2. pilieri sa mu započíta do dôchodku tak, ako by v tomto pilieri nikdy nebol. Môže tak urobiť vyplnením tlačiva Oznámenie sporiteľa nebyť zúčastnený na starobnom dôchodkovom sporení, ktoré si môže stiahnuť z webovej stránky www.socpoist.sk, alebo ho získa pri návšteve pobočky Sociálnej poisťovne.

Kto sa rozhodne do 2. piliera vstúpiť, neoznamuje to Sociálnej poisťovni, ale uzavrie zmluvu s konkrétnou dôchodkovou správcovskou spoločnosťou.

Ďalšie informácie o otvorení 2. piliera môžu všetci záujemcovia nájsť na webovej stránke www.socpoist.sk, na telefónnych číslach 0800 123 123 (o dôchodku z 2. piliera) a 0906 171 989 alebo 02 3247 1989 (ostatné informácie o 2. pilieri) alebo vo svojej pobočke Sociálnej poisťovne. 

Vypočítajte si výšku vášho dôchodku pomocou našej kalkulačky

Foto: zamestnajsa.teraz.sk
Portál zamestnajsa.sk zaradil na svoju stránku kalkulačku, pomocou ktorej si jednoducho vypočítate, či sa vám oplatí vstúpiť alebo vystúpiť z druhého piliera. Dozviete sa aj to, aký by bol váš dôchodok, ak sa pre druhý pilier rozhodnete.

Stránka Zamestnajsa.teraz.sk je ďalšou z inovácií, ktorými chceme poďakovať našim čitateľom za ich záujem a zároveň im ponúknuť nový zdroj informácií. Stránka je orientovaná na informácie o trhu práce, pracovné ponuky a ekonomické spotrebiteľsky orientované správy.

Ide o ďalší z webov, ktorý TASR prevádzkuje vo verejnom záujme a jeho pridanou hodnotou sú okrem ponuky práce verejne prístupné agentúrne správy zamerané na trh práce a spotrebiteľsky orientovanú ekonomiku.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Slovenská pošta vstupuje do nového biznisu
<< predchádzajúci článok
O kandidatúru na sudcu do Štrasburgu zabojujú staronoví uchádzači