Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

15. mája 2019

Zrážky Palestínčanov a izraelských vojakov: Zranených je 47 ľudíIlustračná snímka.Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP
Gaza 15. mája (TASR) - Pri hraničnom plote medzi pásmom Gazy a Izraelom došlo v stredu popoludní k zrážkam medzi palestínskymi demonštrantmi a izraelskými vojakmi. Podľa palestínskych zdravotníckych úradov pri nich utrpelo zranenia 47 ľudí.


Svedkovia uviedli, že izraelskí vojaci liali na demonštrantov zapáchajúcu vodu a vystreľovali po nich nádoby so slzotvorným plynom a gumené projektily s cieľom udržať ich v istej vzdialenosti od hraničného plota.

Hovorkyňa izraelskej armády podľa agentúry DPA uviedla, že pri plote protestovalo približne 10.000 "výtržníkov a demonštrantov". Podpaľovali pneumatiky a hádzali kamene a výbušné zariadenia.

Palestínčania si v stredu pripomínajú 71. výročie masového vysídlenia obyvateľstva, ku ktorému došlo počas prvej arabsko-izraelskej vojny v roku 1948 súvisiacej so vznikom Izraelského štátu.

Na Izraelom okupovanom území Predjordánska a v pásme Gazy sa konali demonštrácie pri príležitosti spomienok na Deň vzniku Izraela, ktorý Palestínčania označujú výrazom "nakba" (katastrofa či pohroma), pretože počas izraelskej vojny za nezávislosť prišli o svoje domovy státisíce palestínskych Arabov.

V Ramalláhu sa stovky ľudí vydali na pochod od hrobu palestínskeho lídra Jásira Arafata smerom do mesta, požadujúc právo vrátiť sa do svojich bývalých obydlí, ktoré sú dnes už súčasťou Izraela.

V Predjordánsku sa napoludnie na znak smútku rozozvučali i sirény.

Počas vojny v roku 1948 boli zo svojich domovov vyhnané alebo ušli státisíce Palestínčanov. V súčasnosti je podľa odhadov na Blízkom východe približne päť miliónov palestínskych utečencov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V Banskej Bystrici vlak zrazil človeka, trať je uzavretá
<< predchádzajúci článok
Amsterdam zaťaží hotelových hostí novou daňou

Zrážky Palestínčanov a izraelských vojakov: Zranených je 47 ľudí - diskusné fórum čitateľov