Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

07. decembra 2021

Zriadenie prvostupňových správnych súdov má podporu predstaviteľov Najvyššieho správneho súduPredstavitelia Najvyššieho správneho súdu SR (NSS SR) podporujú vznik prvostupňových správnych súdov. Ako v tlačovej správe informoval hovorca NSS SR Michal Hajtol, zriadením správnych súdov ...Zdieľať
sud 676x451 7.12.2021 (Webnoviny.sk) - Predstavitelia Najvyššieho správneho súdu SR (NSS SR) podporujú vznik prvostupňových správnych súdov.


Ako v tlačovej správe informoval hovorca NSS SR Michal Hajtol, zriadením správnych súdov nižšieho stupňa sa Slovenská republika môže zaradiť medzi krajiny, v ktorých je správne súdnictvo autonómnou súčasťou sústavy súdov.

Rýchlejšie konania a vyššia efektívnosť


Od ich zriadenia očakávajú predstavitelia NSS SR väčšiu dostupnosť súdov, rýchlejšie konania či vyššiu efektívnosť pri rozhodovaní.

„Po schválení Správneho súdneho poriadku a zriadení najvyššieho správneho súdu sa vytvorením troch správnych súdov môže zavŕšiť osamostatnenie správneho súdnictva aj v inštitucionálnej rovine. Zriadením týchto prvostupňových súdov sa Slovensko zároveň môže zaradiť medzi štáty s jednotným procesným režimom konania pred správnymi súdmi,“ vysvetlil Hajtol.

Správne súdnictvo je v mnohých demokratických štátoch dôležitým prostriedkom na zabezpečenie ochrany práv občanov pred nezákonnými rozhodnutiami a postupmi orgánov verejnej správy.

Vytvorenie dobre fungujúcej štruktúry správneho súdnictva je preto podľa vedenia NSS SR dôležitou úlohou pre naplnenie tohto účelu.

Mali by vzniknúť tri prvostupňové súdy


„Považujem za dôležité, aby myšlienka osamostatnenia správneho súdnictva pokračovala ďalej aj po zriadení najvyššieho správneho súdu. Som rád, že v súčasnosti môžeme diskutovať o konkrétnych návrhoch. Je to výsledok toho, že mnohí si uvedomujú potrebu odčlenenia správneho súdnictva od toho všeobecného. Preto myšlienku vzniku správnych súdov nižšieho stupňa plne podporujeme,“ uviedol predseda NSS SR Pavol Naď.

Dodáva, že rozšírenie súdnych obvodov zabezpečí nielen väčší počet sudcov, ale aj možnosť ich špecializácie a väčšiu odbornosť pri rozhodovaní.

Ministerstvo spravodlivosti SR predstavilo návrh zákona o zriadení správnych súdov, ktorý je súčasťou takzvanej reformy súdnej mapy.

Podľa návrhu by mali vzniknúť tri prvostupňové správne súdy so sídlami v Banskej Bystrici, Košiciach a v Trnave. Činnosť by mali začať súdy vykonávať od septembra 2022.


Zdroj: Webnoviny.sk - Zriadenie prvostupňových správnych súdov má podporu predstaviteľov Najvyššieho správneho súdu © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Elektrikár kastroval mužov na kuchynskom stole a jedného to stálo život. Samozvaný profesionál skončil za mrežami
<< predchádzajúci článok
Prezidentka Čaputová sa stretla s predsedom súdnej rady Mazákom, zaujímala sa o jej prácu počas roka