Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

20. januára 2011

Zubárov trápia pohotovosti aj málo mladých kolegov



Stomatológovia na Slovensku nie sú spokojní so stanovením minimálnej siete, výhrady majú aj k fungovaniu stomatologickej pohotovosti. Problémom je podľa Slovenskej komory zubných lekárov ...



Zdieľať
zuby Foto: SITA/APBRATISLAVA 20. januára (WEBNOVINY) - Stomatológovia na Slovensku nie sú spokojní so stanovením minimálnej siete, výhrady majú aj k fungovaniu stomatologickej pohotovosti. Problémom je podľa Slovenskej komory zubných lekárov aj starnutie stomatológov a nedostatok mladých kolegov. Ako ďalej vo štvrtok informoval prezident komory Ján Gašič, hlavným problémom je v prípade minimálnej siete jej nastavenie.

Na jedného zubára u nás pripadá v priemere okolo 2 600 pacientov, čo je najviac spomedzi krajín Višegrádskej štvorky. V okolí Bratislavy je to však iba tisíc pacientov, no okolo Veľkého Krtíša až 4,5 tisíc. To úzko súvisí s nerovnomerným rozmiestením stomatológov, podľa Gašiča sa koncentrujú do väčších miest a ekonomicky silnejších regiónov. Obce ostávajú nepokryté, alebo v nich robia zubári na dôchodku.

Práve tých na Slovensku stále pribúda. Napríklad nad 56 rokov má 44 % stomatológov. Mladých pritom veľa nepribúda. Gašič upozorňuje, že je za tým aj laxný prístup Ministerstva školstva SR k lekárskym fakultám, ktoré zubárov vychovávajú. "Ďalším problémom je personálne a prístrojové vybavenie a ďalším sú pacienti," pokračoval prezident komory. Fakulty majú nedostatok pacientov, podľa neho sú totiž málo zvýhodňovaní oproti tým, ktorí sa idú ošetriť do už fungujúcej a zabehnutej ordinácie.
Študentom tak podľa Gašiča aj po skončení štúdia chýba potrebná prax. V tejto súvislosti trápi komoru aj fakt, že pri odchode stomatológa do dôchodku nemá komu odovzdať svoju prax. Ak by sa aj nejaký mladý zubár našiel, do procesu vstúpia kraje a pacientov odchádzajúceho lekára rozdelia medzi jeho už etablovaných kolegov.

Zubári však nie sú spokojní ani so súčasným fungovaním lekárskej služby prvej pomoci. "Najvypuklejším problém je, že sme si ju zvykli zneužívať," skonštatoval Gašič. On sám zároveň odmieta stav, keď stomatológovia ako súkromní podnikatelia musia povinne vytvárať zisk pre iného podnikateľa, teda poskytovateľov pohotovostí, a je rád, že danú otázku rieši Generálna prokuratúra SR.
Zubári však kritizujú aj vybavenie lekárskych služieb prvej pomoci a taktiež finančné ohodnotenie za slúženie na nich. Podľa nich je potrebné zúženie siete pohotovostí, a to na základe počtu obyvateľov, ale i časovej dostupnosti. Podľa čísiel komory by na Slovensku malo byť 14 stomatologických pohotovostí, no je ich 46.

Stomatológovia na Slovensku by uvítali aj riešenie ďalších otázok, ako je napríklad poskytovanie zdravotnej starostlivosti ťažko ošetriteľným pacientom a HIV pozitívnym pacientom, či väčší dôraz na prevenciu. Problémom sú aj prísne hygienické predpisy, na základe ktorých musí zubár pri každom pacientovi používať sterilný korienkový nástavec. Podľa Gašiča mnohí tento predpis nedodržiavajú. "Ekonomicky na to nemáme," tvrdí.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Muž spáchal samovraždu v cele policajného zaistenia
<< predchádzajúci článok
Pastier oviec zneužíval chlapcov