Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

09. februára 2018

Zverejnenie návrhu prechodných opatrení bolo nemúdre, tvrdí DavisNa archívnej snímke David Davis.Zdieľať
Na archívnej snímke David Davis. Foto: TASR/AP
Londýn 9. februára (TASR) - Za "nemúdre" označil vo štvrtok britský minister pre tzv. brexit David Davis zverejnenie návrhu opatrení pre prechodné obdobie pred vystúpením Británie z Európskej únie. Vo štvrtok o tom informovala televízna stanica Sky News.


Európska komisia (EK) zverejnila návrh znenia prechodných opatrení, ktoré bude potrebné zahrnúť do dohody o brexite po tom, ako Spojené kráľovstvo prejavilo záujem zostať aj po vystúpení z EÚ dočasne členom jednotného trhu EÚ a colnej únie.

Komisia vo svojom návrhu naznačila aj možné sankcie v prípade "nečestnej hry" Londýna počas prechodného obdobia v rokoch 2019-2020.

Ako uviedla Sky News, pri tomto prvom väčšom nedorozumení v súvislosti s ďalšou fázou rokovaní o brexite sa Davis sťažoval, že Eurokomisia návrh opatrení nezverejnila "v dobrej viere".

Povedal, že rozhovory mali predstavovať "budovanie mostov", ale namiesto toho Brusel prišiel s "politickým dokumentom", ktorý má za cieľ niečo iné.

V návrhu dokumentu EK sa ako možnosť sankcií uvádza mechanizmus pozastavenia určitých výhod pre Spojené kráľovstvo vyplývajúcich z jeho účasti na jednotnom trhu EÚ. V praxi to za istých okolností znamená zavedenie colných sadzieb v období pred decembrom 2020.

Dátum vystúpenia Británie z EÚ bol stanovený na 29. marca 2019, prechodné obdobie by malo trvať do konca roku 2020.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Rio, sužované vlnou násilia, posilňuje počas karnevalu bezpečnosť
<< predchádzajúci článok
V USA došlo k zastaveniu financovania federálnych úradov

Zverejnenie návrhu prechodných opatrení bolo nemúdre, tvrdí Davis - diskusné fórum čitateľov