Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova    Regióny

05. apríla 2011

Zverejnite trasy ropovodu, vyzvali Miškova aktivisti



Občianske združenie Nie ropovodu cez Žitný ostrov dnes vyzvalo ministra hospodárstva ...



Zdieľať
bez nazvu Liliana Rástocká a základný kameň Občianskeho združenia Nie ropovodu cez Žitný ostrov.Foto: SITA/Jozef JakubčoBRATISLAVA 5. apríla (WEBNOVINY) - Občianske združenie Nie ropovodu cez Žitný ostrov dnes vyzvalo ministra hospodárstva Juraja Miškova (SaS), aby zverejnil alternatívne trasy ropovodu Bratislava – Schwechat. Podpredsedníčka združenia Liliana Rástocká na hraničnom priechode Jarovce - Kittsee symbolicky odhalila a poklepala základný kameň ropovodu, čím upozornila na to, že alternatívne trasy ropovodu mal rezort hospodárstva zverejniť do konca marca.


"Už v prvom kvartáli malo ministerstvo hospodárstva zverejniť alternatívne trasy, no stále nie sú nikde zverejnené. Občianske združenie Nie ropovodu cez Žitný ostrov preto vyzýva ministerstvo, aby konalo," vyhlásila Rástocká. Ešte v apríli minulého roka sa strana Sloboda a Solidarita pripojila k Memorandu o porozumení vo vzťahu k výstavbe ropovodu Bratislava – Schwechat a vyhlásila, že spoločnými silami zabránia výstavbe ropovodu cez územie Žitného ostrova. Za SaS memorandum podpisoval terajší minister hospodárstva Juraj Miškov.

Rástocká upozornila aj na to, že vláda sa v programovom vyhlásení zaviazala, že ropovod nepovedie cez Žitný ostrov, ktorý je výnimočnou zásobárňou pitnej vody. OZ Nie ropovodu cez Žitný ostrov na dnešné odhalenie základného kameňa pozvalo predstaviteľov vlády, politických strán aj samosprávy, nikto však neprišiel.



Ropovodné prepojenie sa malo začať stavať v roku 2012, išlo o zámer predchádzajúceho vedenia ministerstva hospodárstva. Podľa exministra hospodárstva Ľubomíra Jahnátka (Smer-SD) bol projekt ropovodného prepojenia medzi Bratislavou a rakúskym Schwechatom pre Slovensko dôležitý najmä z hľadiska energetickej bezpečnosti. Jahnátek o projekte tvrdil, že v prípade krízy by malo Slovensko okamžite náhradu a vedelo by priniesť až 3,5 mil. ton ropy z tohto smeru. Zároveň mala rakúska strana na svojom území pre potreby Slovenska vybudovať zásobník ropy na 75-tisíc ton.

Foto: SITA/Jozef JakubčoVýstavbu mala zabezpečiť slovenská spoločnosť Transpetrol a rakúska firma OMV, ktoré na to založili spoločnosť Bratislava - Schwechat Pipeline. Ropovodné prepojenie medzi Slovenskom a Rakúskom malo mať 62 kilometrov, z toho na území Slovenska približne 12 kilometrov.

Pod tlakom verejnosti deklaroval zastavenie plánovanej výstavby ropovodu expremiér Robert Fico (Smer-SD) a téma vyústila až do programového vyhlásenia vlády súčasnej premiérky Ivety Radičovej (SDKÚ-DS). Pod petíciu občianskeho združenia Nie ropovodu cez Žitný ostrov, ktorá odštartovala vo februári minulého roka, sa podpísalo 50-tisíc občanov.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Dezertér Kússa nevie nič o Lockerbie, tvrdí Kaddáfího syn
<< predchádzajúci článok
Obmedzenia MHD pre beh Devín - Bratislava