26. januára 2014

Zvolen zdolal Poprad, Banská Bystrica vyhrala nad Žilinou

Na snímke puk tesne míňa brankára Žiliny Vladislava Koutského po akcii prenikajúceho hráča Bystrice Patricka Whiteho v zápase 44. kola hokejovej Tisport extraligy MsHK DOXXbet Žilina - HC 05 Banská Bystrica 26. januára 2014 v Žiline. ...

Na snímke puk tesne míňa brankára Žiliny Vladislava Koutského po akcii prenikajúceho hráča Bystrice Patricka Whiteho v zápase 44. kola hokejovej Tisport extraligy MsHK DOXXbet Žilina - HC 05 Banská Bystrica 26. januára 2014 v Žiline. Foto: TASR/Pavol Ďurčo
Žilina 26. januára (TASR) - Úvod zápasu medzi poslednou Žilinou a Banskou Bystricou bol z oboch strán opatrný a veľa hokejovej krásy nepriniesol. Až v polovici dejstva dostali domáci výhodu štvorminútovej presilovej hry, v ktorej Drevenák tečoval strelu Bagina od modrej čiary a otvoril skóre stretnutia. V prvej časti rozhodca kúskoval hru častými vylúčeniami, v 16. minúte počas Ostrčilovho trestu pretlačil puk za Koutského chrbát Rastislav Gašpar a vyrovnal na 1:1. Tesne pred sirénou mohli domáci opäť vyhrávať, ale Linetova dorážka skončila na ľavej žrdi.

Nerozhodný výsledok vydržal v prostrednom dejstve iba 56 sekúnd, keď v spleti hráčov sa najlepšie zorientoval Handlovský a doklepol puk do siete. Žilina kontrovala hneď z protiútoku, gól Tomasa však pre hru so zdvihnutou hokejkou neplatil. Domáci sa v ďalšom priebehu márne snažili vytvoriť si súvislejší tlak, nepomohli im ani presilové hry, v ktorých mali problém udržať útočné pásmo. Bystričania sa k víťazstvu rázne priblížili v 33. minúte, kedy v priebehu 35 sekúnd strelili dva góly. Najskôr za Koutského prekĺzla strela Hudeca, o malú chvíľu v početnej výhode Heizer dorážal puk už do odkrytej brány.

V záverečnej tretine sa zápas iba dohrával. Domáci sa nedokázali zmôcť na viac než zopár streleckých pokusov, s ktorými si Sabol bez problémov poradil. Naopak, v oslabení mohol pridať piaty gól aktívny Heizer, ale svoj blafák zakončil mimo brány. Banská Bystrica zápas s prehľadom doviedla do víťazného konca a odviedla si domov všetky tri body.

MsHK DOXXbet Žilina - HC'05 Banská Bystrica 1:4 (1:1, 0:3, 0:0)
11. Drevenák - 16. R. Gašpar, 21. Handlovský, 33. M. Hudec, 33. Heizer. Rozhodovali: P. Stano - J. Tvrdoň, Výleta, vylúčení: 7:8, navyše: Marek Slovák (Žilina) 10 minút za nešportové správanie, presilovky: 1:3, oslabenia: 0:0, 1664 divákov

Zvolen doma bodoval

Zvolen 26. januára (TASR) - Vo Zvolene videli diváci v 1. tretine svižný hokej. Hneď v úvode zápasu v 72. sekunde sa obranou hosti preštrikoval Ivan Jurík a bolo 1:0. V 8. minúte hrali presilovku hostia. Nehrali ju zle, ale skórovať mohli domáci, lenže Podkonický v samostatnom nájazde neuspel. V 10. minúte zoči-voči Šimkovi neskóroval aktívny Lapšanský. Nedáš-dostaneš mohlo platiť o dve minúty neksôr, keď domáci Puliš opečiatkoval len žrď Masalkisovej bránky.

Na snímke brankár Popradu Edgars Masalskis z Lotyšska. Foto: TASR/Oliver Ondráš
V 2. tretine v 25. minúte v obrovskej šanci pohorel Čanky a trest prišiel o 4 minúty, keď v presilovke hostí Mlynarovič krásne našiel Krotáka a ten si Šimka doslova vychutnal. V závere 2. tretiny mohol dostať domácich do vedenia Podkonický, jeho strelu však Masalskis kryl.

Začiatok záverečnej tretiny vyšiel lepšie domácim. Brabenec nastrelil zrď, puk sa následne odrazil k Chovanovi a ten nemal problém skórovať. V 45. minúte predviedli domáci biliardovú akciu po osi Brabenec - Chovan - Škvaridlo, ale posledný z nich netrafil Masalkisovu bránu. Hostia sa v závere ešte pokúsili o power play, avšak nedostali sa ani k ohrozeniu Šimka. Zvolenčania tak svojho suseda v tabuľke zdolali najtesnejším rozdielom.

HKM Zvolen - HK Poprad 2:1 (1:0, 0:1, 1:0)
2. Jurík, 41. Chovan - 29. Kroták. Rozhodovali: J. Konc, Novák – Korba, Rovenský, vylúčení: 4:2, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, 1310 divákov

Piešťany doma prehrali s Nitrou

Piešťany 26. januára (TASR) - Nitrania hnaní obrovskou fanúšikovskou podporou ovládli prvú tretinu zápasu a neustále hrozili. Po akcii Henricha Ručkaya minul z pravého kruhu Kováčik, z dobrej pozície vychytal Tomek aj Bajteka a keď svoj únik od modrej nepremenil Stümpel, ktorého blafák Tomek betónom vychytal, prišiel trest. Deväť sekúnd pred koncom tretiny fauloval Pupák Stupku a domáci dostali možnosť presilovej hry. Holovič vyhral buly, posunul na Raisa, ktorého tvrdá strela sa odrazila od spojnice žrdí a Holovič puk dorazil za Kristana – 1:0.

Nitranom stačilo na obrat necelých päť minúť. Už po trinástich sekundách druhej tretiny tečoval Königovu strelu Stümpel a bolo vyrovnané. Na začiatku 25. minúty zakombinovali Piačka s Lelkešom a prvý menovaný dostal Nitru do vedenia – 1:2. V 27. minúte hrala Nitra presilovku, Haring však vybojoval za hosťujúcou bránkou puk, prihral na Stupku, ktorý ešte Kristana neprekonal, ale následne Haring už áno a vyrovnal. Piešťany okamžite po vyrovnaní išli do troch hráčov, keď fauloval Melichárek, ale Nitrania nevyužili viac ako minútovú presilovku 5 na 3. V 36. minúte obral Jakub Ručkay o puk Melichárka, prihral svojmu bratovi Henrichovi a ten opäť dostal Nitranov do vedenia.

V 44. minúte hrali "Corgoni" presilovku a stačilo im päť sekúnd na jej využitie. Nádašdi prihral Kováčikovi a ten poslal hostí do dvojgólového vedenia. V 49. minúte poslal M. Novák prihrávkou za obranu do brejku Lelkeša a ten zvýšil od žrde už na 5:2 pre Nitru. Odpovedať mohli Holovič aj Lušňák, najmä Lušňákova tutovka volala po góle, Kristan však vytiahol excelentný zákrok. Skóre zápasu uzavrel v 56. minúte Melichárek, ktorý využil zadovku Nemca a skóroval do prázdnej brány.

ŠHK 37 Piešťany – HK Nitra 3:5 (1:0, 1:3, 1:2)
20. Holovič, 27. Haring, 56. Melichárek – 21. Stümpel, 25. Piačka, 36. H. Ručkay, 44. Kováčik, 49. Lelkeš. Rozhodovali: Bundil, Jonák - Junek, Ščensný, vylúčení: 5:1, presilovky: 1:1, oslabenia: 1:0, 2110 divákov

Hlasy po zápase
Milan Klement, tréner Piešťan:
"Nitra mala lepší začiatok. My sme sa rozbiehali pomalšie, ale záver tretiny nám vyšiel. Začiatok druhej časti bol z našej strany katastrofálny. Prvé striedanie – vyrovnanie, piate striedanie – Nitra viedla. V oslabení sa nám podarilo vyrovnať, čo nás povzbudilo, ale to bolo všetko. Proti Nitre treba hrať zodpovedne zozadu a my sme urobili veľa chýb, ktoré Nitrania okamžite trestali."
Antonín Stavjaňa, tréner Nitry: "Dnešný zápas nám vyšiel. Mali sme tú správnu pohotovosť, veľa zakončení a správne načasovanie. To, že išlo o derby, pridalo zápasu ešte väčší náboj. Nebyť zbytočných chýb, zvládli by sme zápas ešte lepšie. Čaká nás posledná šestina súťaže a musíme sa sústrediť, aby sme ju zvládli."

Trenčania sa tešili z víťazstva nad Martinom

Trenčín 26. januára (TASR) - Trenčania mali do zápasu rozprávkový vstup. V 2. minúte Troliga prekorčuľoval modrú čiaru a jeho strela skončila na prekvapenie v Čechovej sieti. Vyrovnať mohol na opačnej strane Markovič, ktorý zostal zabudnutý na modrej čiare, ale nespracoval dobre puk a ten mu ušiel. Dukla pridala druhý gól vo 4. minúte. Puk pred bránu nahadzoval Čerešňák a Troliga ho tečoval za Čechov chrbát. Martinský brankár sa o 14 sekúnd porúčal z klziska, keď mu do siete prekĺzol ľahký puk od Tomana. Dzubina si však čisté konto dlho neudržal, už o minútu ho z dorážky prekonal Mikula. V ostatných minútach 1. tretiny sa hra vyrovnala a ďalší gól už nepriniesla.

Martinčanom sa hneď v úvode 2. tretiny núkala šanca na zníženie v presilovej hre, ale Markovičova strela len tesne minula priestor bránky. V oslabení sa z ľavej strany na Nagya rútil Rožník, našiel lepšie postaveného Važana, ale ten trafil iba hruď brankára Dukly. Na ďalší presný zásah čakali diváci až do 37. minúty. Z druhej vlny nakorčuľoval Šugár a strelil prvý martinský gól. O pol minúty ho spomedzi kruhov napodobnil Msrkovič.

Kontaktný gól mali hostia na hokejke v 46. minúte. Pri nájazde dvoch na jedného však Galamboš napálil iba do hrude dobre postaveného Nagya. Trenčania v záverečnej časti vychádzali zo zabezpečenej obrany a snažili sa najmä kaziť hru. Napokon sa im podarilo pridať aj piaty gól, keď Bobčekom nahadzovaný puk od modrej čiary skončil za chrbtom bezmocného Dzubinu.

Dukla Trenčín - MHC Mountfield Martin 5:2 (4:0, 0:2, 1:0)
2. a 4. Troliga, 5. Toman, 6. Mikula, 55. Bobček - 37. Šugár, 38. Markovič. Rozhodovali: Kubuš – Kacej, M. Orolín, vylúčení: 5:5, navyše Šišovský (Dukla) 10 min za napadnutie zozadu, bez byužitia, 1461 divákov.