Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

27. júla 2011

Harabin sa chce súdiť so štátom v ŠtrasburguPredseda Najvyššieho súdu SR Štefan Harabin sa ide súdiť so štátom, do Štrasburgu chce poslať svoj disciplinárny trest, uviedla spravodajská televízia TA3. Verdikt ústavného súdu, ...Zdieľať
prezident vymenoval sudcov BRATISLAVA 27. júla (WEBNOVINY) - Predseda Najvyššieho súdu SR Štefan Harabin sa ide súdiť so štátom, do Štrasburgu chce poslať svoj disciplinárny trest, uviedla spravodajská televízia TA3.


Verdikt ústavného súdu, ktorý mu siahol na plat za to, že opakovane neumožnil štátny audit ministerstva financií na NS SR, označil za škandalóznu nehoráznosť.

Čaká preto pekné odškodné, ako dodala TA3, či ho aj dostane, isté nie je. Verdikt z 29. júna označil za hlbokú deformáciu právneho štátu a chce sa brániť. "Toto je svetová hanba", povedal Harabin pre TA3. Tvrdí totiž, že ústavný súd zmenil svoj vlastný názor.

V roku 2007 chcel Harabin ako minister potrestať vtedajšieho predsedu NS SR Milana Karabína za to, že mu neumožnil skontrolovať, ako na súde dodržiavajú zákon o štátnej službe. Ústavný súd ho vtedy stopol. "Ja som prvý človek v tejto republike, ktorý som po roku 89 odsúdený za právny názor," vyhlásil Harabin. Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská v deň verdiktu ÚS SR povedala, že považuje za správne a dôležité vyvodzovať zodpovednosť za nezákonný a svojvoľný postup ktoréhokoľvek súdneho funkcionára.

Právnička, ktorá sa disciplinárnym konaniam venuje, by si ale na Harabinove šance v Štrasburgu nestavila. Rovnako ako ministerka totiž tvrdí, že nebol stíhaný za právny názor, ale porušenie povinností, ktoré mu ako predsedovi súdu ukladá zákon. "Ak by sa teda obrátil na súd v Štrasburgu, domnievam sa, že nemôže uspieť, lebo by tam nevystupoval ako občan žalujúci štát, štátny orgán, ale vystupoval by tam ako štatutárny orgán štátneho orgánu verzus Slovenská republika. Neviem si predstaviť, aké civilné práva by v takomto konaní mohol namietať," povedala pre TA3 advokátka spolupracujúca s VIA IURIS Eva Kováčechová.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Japonská firma trestala strojvodcov umývaním záchodov
<< predchádzajúci článok
Stredoeurópske akciové trhy oslabili