Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

16. februára 2007

Január bol doteraz najteplejší v históriiTohtoročný január bol doteraz najteplejším v histórii meteorologických záznamov, ktoré sa vedú od roku 1880. Podľa amerického Národného klimatického centra bola priemerná teplota povrchu ...Zdieľať

WASHINGTON 16. februára (WEBNOVINY) - Tohtoročný január bol doteraz najteplejším v histórii meteorologických záznamov, ktoré sa vedú od roku 1880. Podľa amerického Národného klimatického centra bola priemerná teplota povrchu zeme o 4 stupne Celzia vyššia než januárový normál. Teplota tak prekonala predchádzajúci rekord z roku 2002 o 0,56 stupňa, čo je podľa meteorológov veľa. "Je dosť nezvyčajné, aby bol rekord prekonaný až o toľko," povedal šéf vedeckých služieb centra David Easterling. Teplotné rekordy sa podľa neho zvyčajne lámu stotinami stupňa. Kombinovaná teplota povrchu zeme a vody oceánov, čo podľa meteorológov predstavuje najefektívnejšie meranie, bola v tomto januári o 0,96 stupňa vyššia, čím predchádzajúci rekord prekonala o štvrtinu stupňa Celzia.

Na Sibíri v tomto januári namerali priemernú teplotu o 5,1 stupňa vyššiu než je normál, východná Európa mala 4,55 stupňa nad normálom a Kanada o 2,88 stupňa nad normálom. V Spojených štátoch rekordy nepadali a tento január sa umiestnil ako 49. najteplejší od roku 1895.

Podľa meteorológov sú januárové teplotné rekordy signálom globálneho otepľovania a klimatických zmien. Na vine však podľa Easterlinga nie je len globálne otepľovanie, ale aj El Nino, ktorý spôsobuje otepľovanie Tichého oceánu.

SITA/AP


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Castrov zdravotný stav sa podľa jeho syna uspokojivo zlepšuje
<< predchádzajúci článok
Vicepremiér Čaplovič odcestuje na návštevu krajanov