Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

10. januára 2013

Jozef Čentéš podal námietku zaujatosti na pridelených sudcov



Predseda druhého senátu Ústavného súdu (ÚS) SR Lajos Mészáros a sudcovia Juraj Horváth a Sergej Kohut budú rozhodovať o námietke zaujatosti, ktorú voči sudcom Petrovi Brňákovi a Milanovi ...



Zdieľať
jozef centes KOŠICE 10. januára (WEBNOVINY) – Predseda druhého senátu Ústavného súdu (ÚS) SR Lajos Mészáros a sudcovia Juraj Horváth a Sergej Kohut budú rozhodovať o námietke zaujatosti, ktorú voči sudcom Petrovi Brňákovi a Milanovi Ľalíkovi vzniesol v stredu Jozef Čentéš po tom, čo ústavný súd pridelil jeho sťažnosť z 3. januára sudcovi spravodajcovi, členovi prvého senátu ÚS SR Petrovi Brňákovi.


Informovala o tom predsedníčka Ústavného súdu SR Ivetta Macejková.


Sťažnosť na prezidentove argumenty

Jozef Čentéš 3. januára doručil ústavnému súdu sťažnosť, ktorou namietal porušenie práva na prístup k voleným a iným verejným funkciám za rovnakých podmienok a právo na zachovanie ľudskej dôstojnosti prezidentom Slovenskej republiky Ivanom Gašparovičom v súvislosti s prezidentovými argumentmi, pre ktoré ho nevymenoval za generálneho prokurátora.

Sťažnosť zároveň obsahovala aj návrh na nariadenie dočasného opatrenia, aby sa v Národnej rade SR nekonala nová voľba generálneho prokurátora, kým ústavný súd nerozhodne vo veci samej.


K návrhu sa vyjadria aj sudcovia

„Predtým, ako bude II. senát rozhodovať o námietke predpojatosti sťažovateľa proti spomínaným sudcom, musia sa s jej obsahom obaja namietaní sudcovia oboznámiť a následne sa k nej vyjadriť. Až po konečnom rozhodnutí o podanej námietke predpojatosti sa bude senát ústavného súdu zaoberať sťažovateľovým návrhom na dočasné opatrenie a následne meritom sťažnosti (vecou samou),“ uviedla Macejková.

Pre úplnosť Macejková dodala, že ústavný súd registruje ešte jednu sťažnosť Jozefa Čentéša, ktorou namietal porušenie práva na prístup k voleným a iným verejným funkciám a ďalších práv postupom prezidenta Slovenskej republiky, súvisiacich s jeho nevymenovaním do funkcie generálneho prokurátora Slovenskej republiky.

Macejková uviedla, že všetci sťažovatelia, ktorí sa obrátili na ústavný súd, považujú svoju sťažnosť za maximálne naliehavú, no ich sťažnosti sú pred ústavným súdom v rovnocennom postavení.

„Z tohto dôvodu musím na tomto mieste striktne odmietnuť všetky politické a mediálne tlaky na rozhodovaciu činnosť ústavného súdu a jeho sudcov vo veci sťažností Jozefa Čentéša, či už pôjde o časové, alebo obsahové hľadiská rozhodovania jednotlivých sudcov ústavného súdu,“ zdôrazňuje predsedníčka ústavného súdu Ivetta Macejková.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Prezident nemá dôvod obhajovať sa v kauze Čentéš (8. 1. 2013)
 Podľa ústavného právnika prezidentove dôvody neobstoja (6. 1. 2013)
 Tisíce ľudí žiadajú na Facebooku odvolanie prezidenta Ivana Gašparoviča. (3. 1. 2013)
 Jozef Čentéš sa bráni, podal sťažnosť na ústavný súd (3. 1. 2013)
 Prezident je hanbou Slovenska, zúri opozícia (3. 1. 2013)
 Prezident sa odvoláva na SMS, blogy a denník RSS (2. 1. 2013)
 Prezident nevymenuje Čentéša za generálneho prokurátora (2. 1. 2013)
 Modrí robia petíciu za Čentéša, KDH ide na ústavný súd (9. 2. 2012)
 Poslanci vyzvú prezidenta, aby vymenoval Jozefa Čentéša (8. 2. 2012)
 Čentéš odmieta prezidentovo spochybnenie pre Gorilu (18. 1. 2012)



nasledujúci článok >>
Ficova vláda oberie občanov o miliardu eur, tvrdí Lipšic
<< predchádzajúci článok
Podľa Junckera sa dohoda o pomoci Cypru v januári neuzavrie