05. marca 2017

Kanaďan Harvey vyhral päťdesiatku, zažil najlepšie preteky života

Kanadský lyžiar Alex Harvey získal zlato na 50 km voľne na MS v Lahti, 5. marca 2017. Foto: TASR/AP
Lahti 5. marca (TASR) - Kanadský bežec na lyžiach Alex Harvey triumfoval v záverečnej disciplíne MS v severských disciplínach v Lahti. V nedeľu triumfoval na 50 km voľne s hromadným štartom a dosiahol najvýraznejší individuálny úspech v kariére. Lyžiarsky maratón zvládol za 1:46:28,9 h, v dramatickom finiši odsunul na druhú priečku Rusa Sergeja Usťugova o šesť desatín sekundy. Bronz vybojoval domáci Fín Matti Heikkinen (+1,4).

V kráľovskej disciplíne bežcov na lyžiach dal o sebe v úvode najvýraznejšie vedieť Nór Anders Glöersen. Na siedmom kilometri sa odpútal od hlavného poľa pretekárov a v samostatnom úniku postupne nazbieral náskok až dvadsiatich sekúnd. Ešte pred polovicou trate ale jeho snahu ukončilo zvýšené tempo topfavoritov a na 20. kilometri už na čele opäť "fungovala" početná skupina pretekárov. Elitná takmer dvadsaťčlenná grupa sa začala trhať až na záverečných dvoch kilometroch. Do poslednej zákruty pred cieľovou rovinkou išiel na čele Harvey a tesný náskok si udržal. Bez medaily zostal štvrtý Brit Andrew Musgrave i favorizovaní Nóri - líder SP Martin Johnsrud Sundby v závere márne hľadal zvyšky síl a skončil piaty, titulu Petter Northug ôsmy.

Dvadsaťosemročný Harvey predtým na svetových šampionátoch získal zlato v tímovom šprinte pred šiestimi rokmi v Osle spolu s Devonom Kershawom. Pred dvoma rokmi vo Falune bral striebro v šprinte a bronz v skiatlone. Pre Kanadu teraz vybojoval historicky prvý titul v individuálnej súťaži na MS v severských disciplínach. "Boli to jednoznačne najlepšie preteky môjho života," povedal Harvey v rozhovore pre kanadskú televíziu. "Päťdesiatka je veľmi náročná, ale držal som sa vpredu a vedel som, že keď budem mať v závere dobrú pozíciu, môžem vyhrať. Lyže mi išli výborne a som naozaj šťastný zo zlata. Je to niečo úžasné."

Najúspešnejším bežcom na lyžiach v Lahti medzi mužmi sa stal Usťugov s bilanciou dve zlaté a tri strieborné medaily. Nóri sa ani raz nedočkali zlata v individuálnej súťaži, z triumfu sa tešili iba v štafete na 4x10 km.