Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

20. októbra 2006

Konflikt Izraela a Libanonu pocítili aj naši vojaci na CypreNedávny konflikt medzi Izraelom a Libanonom zasiahol aj do života našich vojakov pôsobiacich v mierovej misii OSN na Cypre (UNFICYP). „Zabezpečovali sme evakuáciu časti personálu misie OSN v ...Zdieľať

NIKÓZIA 20. októbra (WEBNOVINY) – Nedávny konflikt medzi Izraelom a Libanonom zasiahol aj do života našich vojakov pôsobiacich v mierovej misii OSN na Cypre (UNFICYP). „Zabezpečovali sme evakuáciu časti personálu misie OSN v Libanone. Zároveň sme zabezpečovali humanitárnu pomoc, ktorá sa transportovala do Libanonu,“ povedal Štefan Zemanovič z veliteľstva UNFICYP. Pomáhali tiež utečencom, ktorí odišli z konfliktnej oblasti „narýchlo, len v tom, čo mali na sebe,“poznamenal vojak Peter Galamboši.

„V prvom rade je potrebné uvedomiť si, že toto nie je čisto vojenská misia, tu neexistuje biele a čierne. Toto je skôr vojensko-politická misia, kde aj ten posledný vojak na hliadke musí zvážiť svoje kroky, pretože každá činnosť môže byť využitá politicky oboma znepriatelenými stranami,“ dodal. Vojaci musia striktne dodržiavať nepísané dohody. Jednou z hlavných je zostať nestranný, zdôraznil Zemanovič.

Slovenskí vojaci na Cypre odvádzajú výbornú prácu, povedal hovorca UNFICYP Brian Kelly. Okrem iného ženisti spevňujú komunikácie v náročnom teréne v sektore 1, kde hliadkujú argentínski vojaci. Pracovali tiež na výstavbe medicínskeho centra v kempe San Martin, opravovali viaceré cesty a postavili dva nové mosty. Budujú tiež nové ochranné oplotenie v priestoroch veliteľstva UNFICYP v Nikózii. Okrem ženijných prác sa slovenskí vojaci podieľajú aj na hliadkovaní v nárazníkovej zóne medzi gréckou a tureckou časťou ostrova. Zodpovední sú za približne sto kilometrov nárazníkového pásma v sektore 4.

Vojakov na Cypre dnes navštívil šéf rezortu obrany František Kašický, aby sa zoznámil so situáciou v misii a podmienkach, za akých funguje. Podobne ako pred pár týždňami v Afganistane si minister a velenie ozbrojených síl zahrali s vojakmi futbal. Rokoval s velením misie UNFICYP a stretol sa tiež s cyperským ministrom obrany Nikosom Symeonidesom.

Slovenskí vojaci sú na Cypre od mája 2001. So 196 vojakmi patrí naša jednotka k najväčším v misii UNFICYP.

SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
VšZP v zmluvách na tento rok nič nemenila
<< predchádzajúci článok
Fico sa nebráni diskusii o odvodoch mimovládkach