Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

23. októbra 2006

Maďarský prezident vyzval národ na zjednotenie



Maďarský prezident László Sólyom v nedeľu vyzval občanov, aby sa zjednotili pri spomienke na protisovietske povstanie z roku 1956, ktorú komplikuje mnoho rôznych interpretácií. Počas ...



Zdieľať

BUDAPEŠŤ 23. októbra (WEBNOVINY) - Maďarský prezident László Sólyom v nedeľu vyzval občanov, aby sa zjednotili pri spomienke na protisovietske povstanie z roku 1956, ktorú komplikuje mnoho rôznych interpretácií. Počas slávnostného podujatia v štátnej opere na úvod osláv 50. výročia revolúcie upozornil, že Maďari si jej význam prispôsobujú vlastným záujmom.

"Ľudia oslavujú nielen oddelene, ale oslavujú tiež niečo iné," tvrdí Sólyom. "Módnym heslom je, že bolo mnoho rokov 1956, a jeho hodnota a význam sa tým relativizuje. Ale ja vravím, že revolúcia z roku 1956 je len jedna," vyhlásil prezident, načo ho publikum prerušilo potleskom. Opozičné strany a viaceré skupiny veteránov chcú bojkotovať spomienkové podujatia, na ktorých vystúpi socialistický premiér Ferenc Gyurcsány. Okrem septembrového škandálu s priznaním predvolebných klamstiev o stave hospodárstva kritici vyčítajú socialistom, že ako nástupcovia komunistickej strany nemajú právo viesť oficiálne oslavy. Štátny sviatok si však podľa Sólyoma vyžaduje, aby sa Maďari vrátili k "jednote a jednoznačnosti roku 1956".

V predvečer výročia maďarského povstania proti sovietskej nadvláde pricestovalo do Budapešti niekoľko desiatok predstaviteľov európskych štátov vrátane španielskeho a nórskeho kráľa, 18 prezidentov, dvoch premiérov, predsedu Európskej komisie a generálneho tajomníka Severoatlantickej aliancie. Ako zástupca zahraničných hostí v opere vystúpil rakúsky prezident Heinz Fischer, ktorý zdôraznil, že revolúcia nebola zbytočná, pričom poukázal na členstvo Maďarska v Európskej únii. "V demokracii politickí oponenti nie sú nepriateľmi, žiadna strana nemá výlučné právo na pravdu... Strany sú dôležité, ale krajina je ešte dôležitejšia," zopakoval názor maďarského kolegu. Sólyom, Gyurcsány a predsedníčka maďarského parlamentu Katalin Sziliová predtým udelili štátne vyznamenania takmer 80 osobnostiam vrátane mnohých veteránov revolúcie. Viacerí z vyznamenaných si však potriasli rukou iba s prezidentom a dvojicu predstaviteľov Maďarskej socialistickej strany vynechali.

Maďarské povstanie vypuklo 23. októbra 1956 ako pokojný študentský protest, ku ktorému sa postupne pridala inteligencia, robotníci a roľníci žiadajúci slobodu po rokoch stalinistického útlaku. Demonštrácie tak prerástli do ozbrojeného odporu, počas ktorého hlavne mladí ľudia bojovali na uliciach proti sovietskym tankom. Povstanie po dvoch týždňoch brutálne potlačila sovietska Červená armáda a skončilo sa 4. novembra. Zásah Moskvy si vyžiadal okolo 2800 mŕtvych a 12 000 ranených. Približne 200 000 ľudí utieklo na Západ.

SITA,AP


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Od popravy troch kresťanov napätie na Sulawesi rastie
<< predchádzajúci článok
Naša prítomnosť v Iraku je podľa Kašického vyhadzovaním peňazí