24hod.sk    Šport    MS v hokeji 2011

09. mája 2011

MS 2011: Rusi po prehre s Fínskom v E-skupine až štvrtí - súhrn

Rusko - Fínsko 2:3 po sam. nájazdoch (2:0, 0:2, 0:0 - 0:0, 0:1)

Ruskí hokejisti obsadili po piatkovej prehre s Fínskom 2:3 po sam. nájazdoch v osemfinálovej E-skupine na majstrovstvách sveta na Slovensku štvrté miesto. Na zverencov trénera Viačeslava Bykova tak bude čakať vo štvrťfinále víťaz košickej F-skupiny, ktorý vzíde z večerného súboja Švédska s Kanadou. O tom, či Fíni napokon obsadia v E-skupine druhé miesto a stretnú sa vo štvrťfinálovom severskom derby s Nórskom, alebo z tretej priečky narazia na zdolaného z duelu Kanady a Švédska, rozhodne až večerný bratislavský zápas Česka proti Nemecku. Zverencom trénera Uweho Kruppa stačí na druhé miesto proti istému víťazovi E-skupiny akékoľvek víťazstvo.

Rusi začali oslavy Dňa víťazstva na ľade ako z partesu. Najprv Arťuchin rozdal v jednom striedaní tri ťažké bodyčeky, vzápätí minul z jasnej pozície bránku, puk sa však dostal na modrú ku Kulikovovi a jeho strelu ľahko tečoval Kuľomin medzi betóny gólmana Vehanena. Vzápätí Morozov vyhral buly, Zaripov potiahol puk za fínsku bránku, zadovkou našiel Nikulina a ten obstrelil obrancu aj Vehanena. Fínsky gólman po dvoch góloch za 11 sekúnd prenechal miesto Lassilovi.
Rusi sa v druhej tretine uspokojili, ich osobná disciplína upadla, začali faulovať a plniť trestnú lavicu, za čo aj pykali. Pri Zinovjevovom vylúčení Fíni zatlačili súpera a krátko po jeho návrate z trestnej lavice využil pokračujúci fínsky tlak technickou strelou za Barulinov chrbát kapitán Fínov Mikku Koivu. O desať minút sa pri hre 4 na 4 sa presadil delovkou od modrej Niskala.
V tretej tretine mali Rusi drvivú prevahu, potom však ponúkli Kulikov a Afinogennov svojimi vylúčeniami Fínom 64-sekundovú presilovku o dvoch hráčov, Rusi sa však ubránili. Keďže góly nepadli v III. tretine ani predĺžení, rozhodovalo sa v samostatných nájazdoch. "Penaltoví" majstri Immonen a M. Koivu sa opäť nepomýlili a víťazstvo vybojovali pre Fínsko.

E-skupina (Bratislava):
Góly: 5. Kuľomin (Kulikov, Arťuchin), 5. Nikulin (Zaripov, Morozov) - 27. M. Koivu (Puistola), 37. Niskala (Immonen), rozhodujúci sam. nájazd Immonen
Vylúčení: 6:6 na 2 min, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Kurmann (Švaj.), Larking (Švéd.) - Carlson, Murchinson (obaja Kan.), 9 292 divákov.

Rusko: Barulin - Nikulin, Belov, Aťušov, Ťutin, Kalinin, Kornejev, Kulikov, Jemelin - Morozov, Zaripov, Zinoviev - Kovaľčuk, Tereščenko, Radulov - Ovečkinn, Gorovikov, Afinogenov - Kuľomin, Kajgorodov, Arťuchin
Fínsko: Vehanen (5. Lassila) - Lepistö, Salmela, Niskala, Välivaara, Väänänen, Puistola, Kukkonen, Jaakola - Pyörälä, M. Koivu, T. Ruutu - Aaltonen, N. Kapanen, Komarov - Granlund, Immonen, Pesonen - Lajunen, Pihlström, Nokelainen

Hlasy:
Viačeslav Bykov (tréner Ruska): "Gratulujem fínskemu tímu k víťazstvu. Začali sme zápas veľmi dobre, okrem dvoch gólov sme mali šance na ďalšie, vďaka veľmi dobrej ofenzívnej hre našich obrancov. V druhej tretine sme však urobili dve chyby a už sa zápas odvíja úplne inak. Škoda, že sme nevyužili šance na začiatku tretej tretiny."

Jukka Jalonen (tréner Fínska): "Mali sme veľmi ťažký vstup do zápasu, dve ruské akcie priniesli dva góly v našej sieti. Ešteže Lassila, ktorý prišiel do bránky, chytal vynikajúco. Potom naše formácie na oslabenia dokázali v polovici prvého dejstva ubrániť ruské presilovky. Druhá tretina bola pre nás veľmi dobrá, strelili sme dva góly. Hoci sme mali problémy v obrannej hre, dokázali sme zápas doviesť až do penaltového rozstrelu. A tie nám tu na šampionáte idú."