Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

30. novembra 2006

Na palube dvoch britských lietadiel zistili výskyt polóniaJeden z dvoch Rusov, ktorí sa s bývalým ruským špiónom Alexandrom Litvinenkom stretli v deň, keď Litvinenko smrteľne ochorel, sa nachádzal v lietadle spoločnosti British Airways (BA) testovanom na ...Zdieľať

LONDÝN 30. novembra (WEBNOVINY) - Jeden z dvoch Rusov, ktorí sa s bývalým ruským špiónom Alexandrom Litvinenkom stretli v deň, keď Litvinenko smrteľne ochorel, sa nachádzal v lietadle spoločnosti British Airways (BA) testovanom na prítomnosť radiácie, uviedol ruský denník Kommersant v piatok. Podnikateľ Andrej Lugovoj, bývalý príslušník ruskej tajnej služby KGB, podľa denníka uviedol, že 3. novembra letel z Londýna v jednom z "kontaminovaných" lietadiel. Ako ďalej povedal Lugovoj, spolu s podnikateľom Dmitrijom Kovtunom sa 1. novembra stretli s Litvinenkom v hoteli v centre Londýna. V ten deň Litvinenko ochorel a 23. novembra zomrel na následky otravy rádioaktívnym polóniom-210.

Spoločnosť British Airways oznámila, že dve lietadlá BA, v ktorých sa "našli stopy radiácie", stiahli z prevádzky, aby v nich mohli uskutočniť potrebné testy. Tretie lietadlo spoločnosti BA, ktoré taktiež podrobia testom na rádioaktivitu, je v súčasnosti v Moskve. Vo štvrtok o tom informovala hovorkyňa leteckej spoločnosti Becky Levingstonová pre ruskú televíznu stanicu Vesti-24. "Jedno z našich lietadiel sa nachádza v ruskej metropole a hneď, ako britské úrady povolia jeho návrat, lietadlo odletí späť do Londýna, kde sa podrobí kontrole." Predstavitelia BA zdôraznili, že hodnoty radiácie zistené v dvoch lietadlách typu Boeing 767 sú veľmi nízke, napriek tomu spoločnosť vyzvala cestujúcich, ktorí leteli na linke Londýn-Moskva v čase od 25. októbra do 3. novembra, aby sa prihlásili, pretože experti zatiaľ nevedia presne určiť termín kontaminácie lietadiel.

Už predtým našli stopy polónia-210 na siedmich miestach v Londýne, kde sa Litvinenko od začiatku novembra zdržiaval. Necestoval však lietadlom, a tak je pravdepodobné, že lietadlá zamorili osoby, s ktorými sa Litvinenko dostal do kontaktu.

Experti si sľubujú veľa od pitvy pozostatkov Alexandra Litvinenka, ktorá sa má začať v piatok. Doteraz nie je jasné, kedy a ako sa polónium dostalo do tela bývalého agenta ruskej tajnej služby. Najpravdepodobnejší termín je 1. november, keď sa Litvinenko stretol v Londýne s viacerými kontaktnými osobami z Ruska a Talianska. Niektorí predpokladajú, že Litvinenka dal otráviť ruský prezident Vladimír Putin, pretože ho kritizoval za vojnu v Čečensku a vinil ho zo zavraždenia novinárky Anny Politkovskej. Do úvahy však pripadá aj ruská tajná služba či Rusi žijúci v exile. Podľa talianskeho experta na tajné služby Maria Scaramellu, ktorý sa 1. novembra stretol s bývalým ruským agentom, sa Litvinenko priznal, že na pokyn ruskej tajnej služby sa v minulosti zaoberal pašovaním rádioaktívneho materiálu a mohol sa pritom sám kontaminovať.

SITA,AFP,AP© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Produkty SLSP a Asset Managementu SLSP sú najlepšie na trhu
<< predchádzajúci článok
Na trhoviskách sa ešte môže predávať ovocie a zelenina

Na palube dvoch britských lietadiel zistili výskyt polónia - diskusné fórum čitateľov