31. augusta 2006

Na US Open Hantuchová postúpila do 2. kola,stop Suchej

Z kvarteta slovenských tenistov, ktorí sa predstavili v 1. kole hlavnej súťaže dvojhry na záverečnom grandslamovom podujatí roka US Open v New Yorku (dotácia 18,585 mil. USD), postúpili do 2. kola dve ...

NEW YORK 31. augusta (WEBNOVINY) - Z kvarteta slovenských tenistov, ktorí sa predstavili v 1. kole hlavnej súťaže dvojhry na záverečnom grandslamovom podujatí roka US Open v New Yorku (dotácia 18,585 mil. USD), postúpili do 2. kola dve ženy - Daniela Hantuchová a Jarmila Gajdošová. Sedemnásta nasadená Hantuchová potvrdila v súboji s Američankou Bethanie Mattekovovu (až 108. v rebríčku WTA) úlohu favoritky a zdolala ju za 97 minút 7:5, 6:3. Súperkou slovenskej jednotky v 2. kole bude víťazka US Open z rokov 1999 a 2002, Američanka Serena Williamsová. Hantuchová zo svojich šiestich účastí vo Flushing Meadows nepostúpila do 2. kola iba raz, a to vo svojej premiére v roku 2001. O rok neskôr však už bola vo štvrťfinále, čo je doteraz jej najlepší newyorský výsledok. Slovensko bude mať v 2. kole dvojhry dvojnásobné zastúpenie. Okrem Hantuchovej si postup vybojovala pri svojom debute v hlavnej súťaži aj 19-ročná Jarmila Gajdošová. Tá si poradila s americkou držiteľkou voľnej karty Alexou Glatchovou 6:2, 6:1. V stredajších súbojoch 1. kola sa nedarilo Martine Suchej, ktorá podľa predpokladov nestačila na 23. nasadenú Rusku Annu Čakvetadzeovú a podľahla jej 4:6, 1:6. Ešte v pondelok zažil rýchlu rozlúčku so singlovou súťažou jediný slovenský mužský zástupca Dominik Hrbatý. Dvadsaťosemnročný rodený Bratislavčan vo svojej jubilejnej desiatej účasti na US Open podľahol Rusovi Michailovi Južnému 5:7, 1:6, 3:6.

Vo štvorhre sa v úvodnom kole zo Slovákov zatiaľ predstavila iba Martina Suchá a nedarilo sa jej. Spolu s Češkou Klárou Zakopalovou-Koukalovou podľahli Ukrajinkám Aľone a Kateryne Bondarenkovým až príliš hladko 1:6, 0:6.

Dvojhra - 1. kolo - streda - Slovenky:

Daniela Hantuchová (17-SR) - Bethanie Matteková (USA) 7:5, 6:3

Nástup do I. setu mala slovenská jednotka skvelý. Hantuchová ho po dvoch brejkoch mohla vyhrať nad Mattekovou za 25 minút 6:1, ale nestalo sa. Za stavu 5:1 sa jej americká súperka chytila a sériou štyroch víťazných gemov vyrovnala na 5:5. Potom 23-ročná Slovenka opäť vzala o dva roky mladšej Američanke servis a za stavu 6:5 opäť podávala na víťazstvo v sete. Tentoraz ho čistou hrou potvrdila a za 44 minút vyhrala set 7:5. Hneď v úvode II. dejstva rochesterská rodáčka Matteková znova stratila svoje podanie a vzápätí Hantuchová zvýšila na 2:0. Tento stav už slovenskú tenistku upokojil a náskok si udržala až do konca. Nemala to však jednoduché. Za stavu 4:3 musela odvracať brejkbal súperky, no napokon zvýšila na 5:3. Potom sa Slovenka pri podaní súperky dostala k dvom mečbalom. Prvý ešte Matteková odvrátila esom, ale druhý už nie a Hantuchová sa tešila z postupu do 2. kola. Slovenská hráčka potvrdila v stretnutí svoj ofenzívny prejav, keď na víťazné údery vyhrala 35:24.

Jarmila Gajdošová (SR) - Alexa Glatchová (USA) 6:2, 6:1

Gajdošová (86. v rebríčku WTA Tour) v úvode oboch setov brejkla svoju menej skúsenú súperku a v ďalšom priebehu už nemala problém zvyšovať svoj náskok. V prvom sete uhrala ešte nie 17-ročná Američanka prvý gem za stavu 0:4, v druhom viedla rodená Bratislavčanka, ktorá sa však pripravuje v Austrálii, rýchlo 2:0. Potom síce Glatchová znížila na 1:2, ale od tohto stavu už 323. hráčka svetového singlového rebríčka nezískala ani gem. Gajdošová šnúrou piatich víťazných gemov v rade získala set aj zápas a bez problémov postúpila do 2. kola.

Martina Suchá (SR) - Anna Čakvetadzeová (23-Rus.) 4:6, 1:6

Suchá (65. v rebríčku WTA Tour) v úvode držala s favorizovanou súperkou krok až do stavu 2:2. Potom jej 19-ročná Ruska ušla na 5:2. Slovenka ešte zabojovala a znížila na 4:5, ale v závere I. setu neudržala svoj servis a prehrala ho 4:6. Druhé dejstvo bolo už jednoznačnou záležitosťou 29. hráčky sveta Čakvetadzeovej, ktorá ho vyhrala 6:1. Jediný gem získala Suchá za stavu 0:5 a odvrátila tým hroziaceho "kanára".

Štvorhra - 1. kolo:

Martina Suchá, Klára Zakopalová-Koukalová (SR/ČR) - Aľona Bondarenková, Kateryna Bondarenková (Ukr.) 1:6, 0:6