30. augusta 2006

V semifinále MS basketbalu kvarteto tímov bez prehry

Zostávajúcimi dvoma semifinalistami (v utorok postúpilo Španielsko a Argentína) basketbalových majstrovstiev sveta v Japonsku sa stali v stredu v Saitame reprezentanti USA a Grécka. Američania zdolali vo ...

SAITAMA 30. augusta (WEBNOVINY) - Zostávajúcimi dvoma semifinalistami (v utorok postúpilo Španielsko a Argentína) basketbalových majstrovstiev sveta v Japonsku sa stali v stredu v Saitame reprezentanti USA a Grécka. Američania zdolali vo štvrťfinále tím Nemecka presvedčivo 85:65 a Gréci si bez väčších problémov poradili s Francúzskom 73:56. Tím USA nezískal titul majstra sveta už dvanásť rokov, naposledy sa tešil v roku 1994 v kanadskom Toronte. Ďalším súperom amerických basketbalistov bude práve úradujúci majster Európy Grécko. Druhú dvojicu piatkových semifinálových bojov vytvorilo Španielsko a aktuálny olympijský víťaz z Argentíny. V semifinále sa predstaví kvarteto mužstiev, ktoré na turnaji ani raz neprehralo.

Favorizovaný tím USA rozhodol viac ako dvadsať minút vyrovnané stretnutie v druhej polovici tretej štvrtiny, keď od polovice tretej desaťminútovky svoj náskok iba zvyšoval. Po polčasovej prestávke svietil na ukazovateli skóre stav 40:39 pre USA. V zlomových momentoch stretnutia prišli opäť chvíle mladého krídelníka Carmela Anthonyho, ktorý desať z devätnástich bodov nastrieľal práve v tretej štvrtine. "Vedeli sme, že nás čaká ťažký zápas. V tretej štvrtine sme začali dobre brániť a najmä kolektívnym výkonom sme získali rozhodujúce vedenie," nechal sa počuť Anthony. Kľúčovým momentom zápasu bolo ubránenie najväčšej hviezdy nemeckého výberu Dirka Nowitzkého. Líder tímu NBA Dallas Mavericks bol s 15 bodmi spoločne s Ademolom Okulajom najlepším strelcom svojho mužstva, ale z dvanástich streleckých pokusov z hry premenil iba tri a na svoje konto si pripísal až päť stratených lôpt. "Dirk je nezastaviteľný, a preto sme sa snažili počas celého zápasu obranu zdvojovať. Vyslal iba dvanásť streleckých pokusov, čo svedčí o kvalite našej defenzívy," komentoval James. Nespokojný Nowitzki uznal po zápase kvality súpera: "V tretej štvrtine sme stratili zbytočne niekoľko lôpt a keď sa Američania dostanú do vedenia, iba ťažko sa skóre stretnutia obracia."
Francúzi sa v 3. min štvrťfinálového duelu ujali po úvodnom koši Gelabaleho vedenia 2:0, no po dvoch presných šestkách Hatzivrettasa Gréci vyrovnali a od tej chvíle už svojho súpera až do konca súboja do vedenia nepustili. Postupne si Grécko vybudovalo vyšší bodový odstup a napriek zlepšenej hre Francúzov v závere tretej štvrtiny ho postupne natiahli až na 20 bodov. "Heléni" udržali svojho súpera na 56 bodoch, čo je najmenej zo siedmich zápasov na turnaji. "Tento súboj ukázal, že naše mužstvo je schopné kontrolovať priebeh stretnutia a predvádzať hru, ktorú potrebuje na víťazstvo. Basketbal nie je iba o driblovaní a streľbe. Najdôležitejšia je obrana. Moji hráči dokážu zo seba dostať maximum," pochválil svojich zverencov tréner Panagiotis Yannakis. Najlepšími strelcami víťazov boli so 14 bodmi zhodne Papadopoulos a Fotsis, výborne im sekundoval Diamantidis s 13 bodmi, 8 doskokmi a 5 asistenciami. "Vedeli sme, že ak zahráme v defenzíve to, na čo máme, súper nám vydrží konkurovať maximálne 30 - 35 minút," povedal člen víťazného tímu Papaloukas. Favorit mal oveľa presnejšiu streľbu (16/30 z poľa), zatiaľ čo Francúzi sa viditeľne nedokázali proti kvalitnej obrane presadiť (14/42). "Na začiatku sme hrali nejako bezstarostne, neboli sme sami sebou. Bol som prekvapený, že moji hráči hrali pod takým tlakom, nevedeli sa vyrovnať s dobrou obranou súpera," smutne konštatoval kormidelník Francúzov Claude Bergeaud.