Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova    Regióny

22. apríla 2011

Na živej krížovej ceste si ľudia aj poplakaliVyše 5 tisíc ľudí sa prišlo pozrieť na dramatický výjav živej krížovej cestu na Veľký piatok do centra Prešova, ktorú predviedlo okolo 70 dobrovoľníkov z farnosti ...Zdieľať
krizova cesta presov Foto: SITA/Viktor ZamborskýPREŠOV 22. apríla (WEBNOVINY) – Vyše 5 tisíc ľudí sa prišlo pozrieť na dramatický výjav živej krížovej cestu na Veľký piatok do centra Prešova, ktorú predviedlo okolo 70 dobrovoľníkov z farnosti Prešov - Nižná Šebastová. Dramatizáciu udalosti Veľkej noci ukrižovania Ježiša Krista prezentovali v centre Prešova už vlani. Silný príbeh v ich podaní pritiahol tohto roku ešte asi o tisícku viac divákov.


Celkom ide o štvrtý ročník živej krížovej cesty v ich podaní, prvé dva roky ju hrali v skromnejšej zostave vo farnosti v Nižnej Šebastovej. Dnešnému príbehu nechýbalo ani jedno zo 14 zastavení. Pilátov súd začal pred mestskou radnicou, sprievod Ježiša s krížom viedol po Hlavnej a Svätoplukovej ulici do Záhrady umenia, kde ho pod mestskými hradbami ukrižovali a položili do hrobu. Predstavenie trvalo takmer dve hodiny. Niektorí prítomní sa neubránili slzám.

S myšlienkou pripraviť živé podanie udalostí Veľkej noci prišiel domáci farár Peter Gombita. „Je to veľký príbeh Boha, ktorý sa udial cez jeho syna Ježiša Krista. A práve skrze neho môžeme čerpať túto silu, nádej, pre lepší život a pre lepší svet,“ povedal Gombita. Svojich farníkov nepovažuje za výnimočných. Dary a talenty, ktoré má človek od Boha, má vedieť darovať aj druhým, myslí si kňaz.

Scény z posledných dní života Ježiša Krista naštudovala s veriacimi Martina Baňasová. Podľa vyjadrenia organizátorky Miroslavy Martonovej, príprava trvala asi dva mesiace, väčšinu kostýmov a pomôcok si vyrobili vo vlastnej réžii. Túto myšlienku prijali ako nový spôsob evanjelizácie, dáva im to hlbší rozmer prežívania Veľkej noci. V programe účinkovalo 70 amatérskych hercov, čím ich počet oproti vlaňajšku narástol o 20 nových aktivistov - od detí v predškolskom veku, cez študentov až po dôchodcov. Najviac bolo vlastných farníkov, ale ochotne sa zapojili sa aj gymnazisti zo sv. Moniky.

Na tvorbe textov sa spolupodieľali všetci účinkujúci, príbeh sa z roka na rok obohacoval o ďalšie postavy a získaval tak na dramatickej sile. Hlavnú postavu Ježiša Krista zverili Marekovi Marcinovi, ktorý je v civilnom živote colníkom. Ako uviedol, okolie si ho spája s touto postavou a kladie na neho vyššie nároky. „Som len obyčajný človek, ako každý iný. Všetci sme hriešni,“ povedal. Za najťažšie na svojej úlohe považuje zahrať bolesť, utrpenie pri bičovaní a na kríži tak, aby mu ľudia uverili.

Najdramatickejšie scény príbehu sa konali v Záhrade umenia. Ježiš Kristus tu priniesol dva a pol metrový kríž, ktorý nakoniec už nevládal niesť na chrbte a dotiahol ho na miesto svojej potupy. Ukrižovali ho ešte s dvoma odsúdencami. Príbeh vyvrcholil bodnutím do boku Krista, potom jeho telo sňali z kríža a uložili do pripraveného hrobu. Živú krížovú cestu pripravila farnosť Prešov – Nižná Šebastová s prešovskou radnicou a neziskovou organizáciou Oáza – Nádej pre život.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Maďarský prezident podpíše ústavu na Veľkonočný pondelok
<< predchádzajúci článok
Ceny ropy aj zlata rástli