Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

15. decembra 2015

Ochranári chcú, aby sa vodná politika riadila vedeckými poznatkamiCelkom sedem požiadaviek pre zlepšenie situácie v ochrane vôd adresovalo dnes 60 slovenských vedcov a odborníkov podporujúcich iniciatívu Za živé rieky vláde a ministrovi ...Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR
Zvolen 15. decembra (TASR) - Celkom sedem požiadaviek pre zlepšenie situácie v ochrane vôd adresovalo dnes 60 slovenských vedcov a odborníkov podporujúcich iniciatívu Za živé rieky vláde a ministrovi životného prostredia. Žiadajú v nich, aby sa upustilo od nekritického preferovania sivej infraštruktúry a tiež viac zelených opatrení vo vodnom hospodárstve.


Ako pre TASR uviedla Martina Paulíková zo Združenia Slatinka, dôvodom na spoločnú výzvu je zotrvávanie Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR pri vodnej politike bez nadväznosti na nové, vedecké poznatky a dlhodobé zanedbávanie opatrení na ochranu vôd.

"Nie je nám ľahostajné, že strategické dokumenty vodnej politiky Slovenska nevychádzajú zo spoľahlivého zistenia stavu vôd, ani z najlepšie dostupných poznatkov a trendov v oblasti ochrany vôd. Nie je v poriadku, že na Slovensku sa diskusia o vode zúžila iba na jej využívanie a že jej ochrana je pre štátne orgány druhoradá,"
uvádzajú vo výzve biológovia, hydrológovia, krajinní inžinieri a environmentalisti.

Zástupcovia niektorých ochranárskych združení dnes vo Zvolene informovali novinárov aj o aktuálnych kauzách dokumentujúcich dosahy súčasnej vodnej politiky SR na kvalitu životov ľudí v mestách a dedinách, stav vôd, prírodných spoločenstiev, miestne komunity a tiež na verejné financie.

Jaroslav Gazdík hovoril o zvyšujúcom sa počte malých vodných elektrární na Hrone, Mário Hudák o občianskych aktivitách v Bardejove, kde sa rieka za protipovodňovými bariérami úplne zmenila, Andrej Somora o požiadavkách združenia Ochrana prírody Podunajska na revitalizáciu vodných tokov. O aktivitách rybárov voči pribúdajúcim a plánovaným bariéram na rieke Váh hovoril Anton Beták a o porovnaní prínosov využitia údolia rieky Slatiny s priehradou Slatinka a bez nej informovala Martina Paulíková.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Pravidelne by sa malo hodnotiť uplatnenie absolventov, tvrdí INEKO
<< predchádzajúci článok
Kresťanskí demokrati chcú, aby bola nemecká hymna spomenutá v ústave