Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

28. novembra 2007

Odvolacie konanie v kauze autobusu v Úhornej odročenéOdvolacie konanie v kauze vodiča autobusu, ktorý sa s katolíckymi pútnikmi v auguste 2003 zrútil z Pačianskeho kopca pri obci Úhorná v Gelnickom okrese, odročil dnes Krajský súd v Košiciach na ...Zdieľať

KOŠICE 28. novembra (WEBNOVINY) – Odvolacie konanie v kauze vodiča autobusu, ktorý sa s katolíckymi pútnikmi v auguste 2003 zrútil z Pačianskeho kopca pri obci Úhorná v Gelnickom okrese, odročil dnes Krajský súd v Košiciach na neurčito. Prípadom sa mal zaoberať vo štvrtok, no podľa informácií hovorkyne súdu Marcely Gálovej muselo byť odvolacie konanie odročené pre práceneschopnosť obhajcu obžalovaného.

Martina G. prokurátor obžaloval z trestného činu všeobecného ohrozenia, pretože ako vodič autobusu spôsobil smrť 13 ľudí, pričom ďalších päť sa ťažko zranilo a osemnásti vyviazli s ľahšími zraneniami. V autobuse sa viezli poväčšine starší ľudia, ktorí šli na tradičnú odpustovú slávnosť v Úhornej. Medzi obeťami však bol aj deväťročných chlapec.

Okresný súd v Spišskej Novej Vsi 19. februára oslobodil vodiča autobusu spod obžaloby, pretože, ako zdôraznila sudkyňa Eva Herichová, nevedel a ani nemohol vedieť, že autobus nemá brzdy v úplnom poriadku. „Autobus bol necelý mesiac pred osudnou jazdou v oprave, kde sa dávali do poriadku aj brzdy. Obžalovaný teda nemal dôvod pochybovať o účinnosti bŕzd a jeho konanie nie je v príčinnej súvislosti s následkami,“ uviedla sudkyňa.

„Som rád, že rozhodla spravodlivosť a som šťastný,“ povedal so slzami v očiach obžalovaný krátko po vynesení rozsudku. Podľa jeho obhajcu rozhodujúcim dôkazom bola rekonštrukcia nehody a vyšetrovací posudok znalcov priamo na mieste, kde k tragédii došlo. „Príčinou nehody bola jednoznačne neúčinná parkovacia brzda. Súd teda správne rozhodol, že tragédiu spôsobila technická porucha, za ktorú vodič nemohol,“ zdôraznil advokát.

Proti oslobodzujúcemu rozsudku prvostupňového súdu podal prokurátor odvolanie, o ktorom musí rozhodnúť Krajský súd v Košiciach.

SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Rotary a Gates dajú 200 miliónov na odstránenie detskej obrny
<< predchádzajúci článok
Slovensko hovorí Balkánu ÁNO